اسرائیل: ایران در حال به پایان بردن ساخت و نصب هزار سانتریفیوژ پیشرفته آی‌آر۶ است

۱۴۰۱/۲/۲۷

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل با اعلام این که جمهوری اسلامی طی دو ماه گذشته، ذخایر اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده خود را دو برابر کرده، خبر داد که تهران در آستانه تکمیل روند ساخت و نصب ۱۰۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته آی‌آر۶ در تاسیسات هسته‌ای خود است.

گنتس روز سه‌شنبه در یک سخنرانی در دانشگاه رایشمن در نزدیکی تل‌آویو در این زمینه گفت این سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات هسته‌ای ایران از جمله تاسیسات زیرزمینی جدیدی که در نزدیکی سایت نطنز ساخته می‌شود، نصب خواهد شد.

در ماه مارس آژانس اعلام کرد که ایران در مجموع سه آبشار آی‌آر۶ نصب یا برنامه‌ریزی کرده که در مجموع شامل ۶۶۰ دستگاه می‌شود.

همچنین به گفته وزیر دفاع اسرائیل، ایران اکنون حدود ۶۰ کیلوگرم اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده دارد و تا جمع‌آوری مواد کافی برای ساخت بمب اتمی، فقط چند هفته فاصله دارد.

این در حالی است که در ماه مارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با غلظت ۶۰ درصد، به ۳۳ کیلوگرم رسیده است.

برای تولید یک بمب اتمی، به ۲۵ کیلوگرم اورانیوم ۹۰ درصد غنی‌شده نیاز است.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین هشدار داد که جمهوری اسلامی در حال انباشت دانش و تجربه در توسعه، تحقیق، تولید و بهره‌برداری از این سانتریفیوژهاست که «بازگشت‌ناپذیر» خواهد بود.

جمهوری اسلامی در حالی به برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود سرعت داده که هنوز مذاکرات وین برای احیای برجام به نتیجه مشخصی نرسیده است.

این مذاکرات در اسفندماه متوقف شده و هنوز تاریخ دقیقی برای از سرگیری این مذاکرات اعلام نشده است.

گنتس بار دیگر در سخنرانی خود بر احتمال اقدام نظامی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، در صورت شکست دیپلماسی تاکید کرد.

پیشتر منابع اسرائیلی اعلام کردند وزیر دفاع اسرائیل قرار است عازم واشینگتن شود و روز پنج‌شنبه با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا دیدار و گفت‌وگو کند.

خبر ۵ عصر
خبر ورزشی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید