جلسه مقام‌های وزارت اطلاعات با مدیران رسانه‌ها برای ابلاغ دستورالعمل‌های سانسور

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۵

همزمان با ادامه سانسور اعتراض‌های ضد حکومتی در رسانه‌های داخل ایران، مقام‌های وزارت اطلاعات با برگزاری جلسه‌ای با مدیران رسانه‌ها، دستورالعمل‌های تازه‌ای را برای سانسور به آنها ابلاغ کردند

بر اساس گزارش های رسیده به ایران اینترنشنال، مقام‌های وزارت اطلاعات صبح یکشنبه در جلسه‌ای با حضور مدیران رسانه‌های داخلی در سالن فجر مجتمع عراقی، محدودیت‌ها و سیاست‌های رسانه‌ای مورد نظر خود را درباره حذف ارز ترجیحی و همچنین پرونده احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی-سوئدی زندانی تعیین کردند.

روز شنبه نیز ایران اینترنشنال خبر داده بود که وزارت اطلاعات به مدیران مسئول رسانه‌های داخلی هشدار داده استفاده از عبارت‌هایی از جمله «جراحی اقتصادی»، «برخورد خشونت‌آمیز»، «برخورد با مردم»‌ و «تحصن» ممنوع است.

در واکنش به این گزارش یک مقام امنیتی که نام او ذکر نشده در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا صدور چنین ابلاغیه ای را تکذیب کرد.

ابلاغ چنین هشدارهایی به رسانه‌های داخل ایران پیشتر نیز سابقه داشته است. در یک مورد اخیر علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ صداوسیما در یک فایل صوتی که به دست ایران اینترنشنال رسید، همکارانش را تهدید می‌کند مبادا اخبار گرانی‌ها و انتقادها علیه دولت را پوشش دهند.

او هشدار داده بود: «کوچکترین خطا دیگر خطای بخشودنی نیست، چون نوع نگاه به این مقوله [گرانی‌ها] امنیتی است.»

رسانه های ایران درباره وضعیت احمدرضا جلالی نیز تنها سخنان مقامات رسمی را منتشر می‌کنند. مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی پس از آخرین جلسه دادگاه حمید نوری در سوئد اعلام کردند که حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی، قطعی است و به زودی اجرا می‌شود.

فرهاد میثمی و هوشنگ رضایی، دو زندانی سیاسی در اعتراض به احتمال اجرای این حکم اعتصاب غذا کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
در بطن
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها