خانواده‌های دوتابعیتی‌‌های زندانی در ایران به بایدن: به وعده‌ آزادی زندانیان عمل کنید

۱۴۰۱/۲/۲۲

وال‌استریت‌ژورنال از یک نامه خانواده‌های سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز، چهار شهروند ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران، به جو بایدن خبر داد که در آن، از رییس‌جمهور آمریکا خواسته شده با توجه به کاهش احتمال توافق هسته‌ای با تهران، برای آزادی این زندانیان تلاش کند.

خانواده‌های سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز، چهار شهروند ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران، در نامه‌ای به جو بایدن رییس جمهور آمریکا از او خواستند با توجه به کاهش احتمال توافق هسته‌ای، برای آزادی این زندانیان تلاش کند.

به گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، در این نامه که روز سه شنبه برای بایدن ارسال شده آمده است: «از شما می‌خواهیم اولویتی را که خود شما، دولت شما و کنگره بارها اعلام کرده‌اید عملی کنید و گروگان‌هایی را که هنوز در ایران هستند به خانه بازگردانید.»

در ماه‌های گذشته گزارش شده بود همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، برای آزادی شهروندان غربی و دوتابعیتی زندانی در ایران نیز مذاکراتی در جریان است.

با این حال مذاکرات هسته‌ای که که انتظار می‌رفت به آزادی این زندانیان نیز کمک کند از بیستم اسفند گذشته متوقف شده و جمهوری اسلامی بر خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی پافشاری می‌کند.

وال‌استریت ژورنال یادآور شده است که نامه خانواده‌های سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز به جو بایدن دو ماه پس از آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری، دو شهروند ایرانی - بریتانیایی، است.

آزادی زاغری و آشوری پس از آن عملی شد که بریتانیا اعلام کرد حدود ۴۰۰ میلیون پوند بدهی قدیمی‌اش به ایران را پرداخته است.

پس از امضای برجام در سال ۲۰۱۶ نیز چند شهروند آمریکایی از ایران آزاد شدند و بعدا آشکار شد که دولت باراک اوباما مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار را به صورت نقدی به ایران ارسال کرده است.

شماری از زندانیان پیشین در ایران و همچنین برخی از سیاستمداران در آمریکا و اروپا هشدار داده‌اند باید در برابر سیاست گروگان‌گیری جمهوری اسلامی ایستاد.

در تازه‌ترین مورد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی روز چهارشنبه از بازداشت دو شهروند اروپایی خبر داد و روز پنجشنبه وزارت خارجه فرانسه با اعلام اینکه این دو نفر فرانسوی هستند «بازداشت بی‌اساس» آنها را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری آنان شد.

خانواده چهار زندانی ایرانی - آمریکایی نامه خود به بایدن را را پس از تجمع در برابر کاخ سفید ارسال کرده‌اند.

آنها ۱۳ اردیبهشت به امید دیدار با جو بایدن مقابل کاخ سفید تجمع کردند و خواستار تحقق وعده‌های او در بازگرداندن زندانیان شدند.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به پیگیری تلاش‌ها برای آزادی این زندانیان ادامه می‌دهد.

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید