اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی دیگر در حمایت از احمدرضا جلالی

۱۴۰۱/۲/۲۱

هوشنگ رضایی، زندانی سیاسی، با اشاره به اعدام‌ها و شکنجه‌ها در زندان، از اعتصاب غذای خود در حمایت از احمدرضا جلالی خبر داد؛ وزارت خارجه سوئد نیز به ایران اینترنشنال گفت این کشور خواستار آزادی جلالی بر پایه ملاحظات انسان‌دوستانه است.

وزارت خارجه سوئد روز چهارشنبه در پاسخ به ایران اینترنشنال اعلام کرد که این کشور مخالف مجازات اعدام است و خواستار آزادی احمدرضا جلالی بر پایه ملاحظات انسان‌دوستان است.

وزارت خارجه سوئد همچنین یادآور شد که وزیر خارجه این کشور هفته گذشته در تماس با همتای ایرانی خود، درباره گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر اعدام قریب‌الوقوع احمدرضا جلالی صحبت کرد.

در همین حال هوشنگ رضایی، زندانی سیاسی که حکم اعدامش به ۱۵ سال زندان کاهش یافت، نیز از اعتصاب غذای خود در اعتراض به وضعیت احمدرضا جلالی خبر داد و درباره احتمال اجرای حکم جلالی نوشت: «هیچ‌کس مثل من حال او را درک نمی‌کند.»

این زندانی سیاسی که به اتهاماتی نظیر «عضویت در حزب کومله» به اعدام محکوم شده بود، در نامه‌اش به فشارها و شکنجه‌هایی که از سر گذراند اشاره کرده و از جمله نوشته ماموران در طول یک روز چندین بار او را به تخت می‌بستند و هر بار ۵۰ تا ۶۰ ضربه کابل به پای او می‌زدند.

او نوشته است در طول سال‌های گذشته اعدام‌های بسیاری دیده که قربانی پرونده‌های دیگری شدند.

رضایی از جمله به «اکبر سیادت که قربانی ربوده شدن یک دیپلمات ایرانی توسط اسرائیل شد و موردش تقریبا مشابه آقای جلالی است»، و همچنین «جعفر کاظمی، محمد حاج‌آقایی، و لقمان و زانیار مرادی (با اینکه پرونده‌شان از جنبه کیفری هنوز باز بود و رسیدگی نشده بود اما حکم اعدامشان اجرا شد)» اشاره کرده و نوشته است: «و حالا نیز آقای احمدرضا جلالی که قربانی دادگاه محاکمه حمید نوری می‌شود».

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی پس از آخرین جلسه دادگاه حمید نوری در سوئد اعلام کردند که حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی، قطعی است و به زودی اجرا می‌شود.

احمدرضا جلالی پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی است که اردیبهشت سال ۹۵ به دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز به ایران سفر کرد، اما پس از شرکت در همایش‌های علمی بازداشت و به «جاسوسی» متهم شد.

از سوی دیگر، مجمع عمومی روسای مراکز آموزش عالی آلمان نیز از رهبر جمهوری اسلامی خواست که حکم اعدام احمدرضا جلالی متوقف شود و او فورا آزاد گردد.

فرهاد میثمی، زندانی سیاسی که از ۱۷ اردیبهشت در حمایت از احمدرضا جلالی اعتصاب غذا کرده است، نیز در نامه‌ای جدید به فشارها علیه جلالی اعتراض کرد.

میثمی در این نامه جدید نوشت که مقام‌های جمهوری اسلامی «ممکن است تصور کنند که با اجرای اعدام، کنشگران داخلی یا بین‌المللی معترض به این امر را در برابرِ عملِ انجام‌شده قرار خواهند داد، و چون دیگر کار از کار گذشته، تداوم کنش‌های اعتراضی مربوطه نیز موضوعیتی نخواهد داشت» اما کنش‌ها «نه تنها فروکش نمی‌کند بلکه اندوه و خشم مشروع ناشی از آن می‌تواند در قالب تداوم و حتی تقویت آن ایستادگی‌های خشونت‌پرهیز بروز کند.»

ذبیح‌الله خدائیان، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه با تاکید بر اینکه حکم اعدام احمدرضا جلالی قطعی است گفت: بحث مبادله او با حمید نوری مطرح نیست.

پیش از این گمانه زنی‌هایی نیز درباره احتمال مبادله احمدرضا جلالی با اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی که دادگاهی در بلژیک او را به دلیل تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق به ۲۰ سال زندان محکوم کرد، مطرح شده بود.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید