دومین حمله سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق ظرف دو ماه؛ وزارت خارجه عراق محکوم کرد

۱۴۰۱/۲/۲۱

سپاه پاسداران حدود دو ماه پس از حمله موشکی به یک ویلا در اربیل، بار دیگر اقدام به حملات توپخانه‌ای و پهپادی به ارتفاعات اقلیم کردستان عراق کرد؛ وزارت خارجه عراق این حملات را محکوم کرد.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال، این حملات از ساعت ۸ صبح چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت به وقت محلی آغاز شد.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، در این حمله ارتفاعات «بربزین» و «کیوه رش» در مناطق مرزی شهر سوران در استان اربیل مورد حمله قرار گرفت.

به گفته برخی منابع، از جمله تلویزیون روداو، در حملات مناطق خالی از سکنه هدف قرار گرفته و تلفات و خساراتی نداشته است.

وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد «حمله ایران به مواضعی در منطقه سیدکان در اربیل» را محکوم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی عراق، در این بیانیه همچنین ضمن اشاره به لزوم عدم تهدید کشورهای همسایه عراق از داخل خاک این کشور،‌ بر اهمیت گفت‌وگو و حفظ حاکمیت عراق تاکید کرد.

سپاه پاسداران حمله به اقلیم کردستان عراق را تایید کرد اما در اطلاعیه کوتاهی که از سوی قرارگاه حمزه نیروی زمینی سپاه منتشر شد به جزییات بیشتری اشاره نشده است.

سپاه پاسداران در این اطلاعیه فقط به دستگیری پنج نفر در بانه و همچنین «انهدام پایگاه‌ها و مقرهای تروریست‌های مستقر در اقلیم شمال عراق» اشاره کرده است.

در دو ماه گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی چندین بار درباره مقابله با «تهدید امنیتی از اقلیم کردستان عراق» سخنانی تهدیدآمیز ایراد کرده‌اند.

سپاه پاسداران ۲۱ اسفند گذشته به ویلایی در شهر اربیل موشک شلیک کرد و پس از آن کریم برزنجی، مالک این ویلا که مدیریت یک شرکت نفتی را نیز برعهده دارد، گفت هدف از این حمله جلوگیری از خط انتقال گاز از اقلیم کردستان عراق به ترکیه بوده است.

پس از آن نیز مقام‌های اقلیم کردستان عراق گفتند ایران از خط انتقال گاز از این اقلیم به ترکیه ناراضی است.

کمیته حقیقت‌یاب مجلس عراق نیز در گزارش تحقیق خود درباره حمله موشکی سپاه پاسداران با لحنی کم‌سابقه این حمله را نقض قوانین بین‌المللی خواند و دولت بغداد را موظف به پاسخگویی به اقدام جمهوری اسلامی جهت حفظ اقتدار عراق کرد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
جهان‌نما
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید