مدیر اطلاعات ملی آمریکا: روسیه خود را برای یک درگیری طولانی در اوکراین آماده می‌کند

۱۴۰۱/۲/۲۱

آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، هشدار داد ولادیمیر پوتین برای یک درگیری طولانی در اوکراین آماده می‌شود و ممکن است در ماه‌های آینده این جنگ شدیدتر و غیرقابل پیش‌بینی‌تر شود.

هاینز در نشست کمیته خدمات دفاعی سنا گفت: «ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا این است که پوتین در حال آماده شدن برای یک درگیری طولانی در اوکراین است و احتمال دارد در آن به اهدافی فراتر از تصرف دونباس فکر کند.»

او افزود: «پوتین در حال حاضر بین بلندپروازی‌های خود و توانایی‌های نظامی روسیه دچار تناقض شده است.»

هاینز خاطرنشان کرد روسیه در کوتاه مدت قصد دارد استان‌های دونتسک و لوهانسک را به تصرف کامل درآورد و پس از شکستن مقاومت نیروهای اوکراینی در شرق منطقه خرسون را نیز تصرف کند و از طرف دیگر منابع آبی کریمه را نیز تحت کنترل بگیرد.

اسکات بریر، مدیر اطلاعات دفاعی آمریکا، نیز که در این نشست حضور داشت گفت تاکنون بین هشت تا ۱۰ فرمانده ارشد روسیه در جنگ اوکراین کشته شده‌اند.

از سوی دیگر، یک مقام ارشد پنتاگون در جمع خبرنگاران گفت که روسیه از برنامه حمله خود در دونباس و مناطق جنوبی اوکراین دو هفته عقب‌تر است.

در همین حال، مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۶۸ رای موافق و ۵۷ رای مخالف طرح کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد. این طرح در روزهای آینده در سنا بررسی خواهد شد.

پیش‌تر جو بایدن پیشنهاد کمک ۳۳ میلیارد دلاری را به اوکراین ارائه کرده بود، اما نمایندگان کنگره خواستار افزایش این میزان شدند.

با این حال، ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، در یک سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمان مالت گفت که بر خلاف برنامه‌ها، اوکراین برای آزادسازی شهر ماریوپل سلاح کافی دریافت نکرده است.

از سوی دیگر، اوپراتور انتقال گاز اوکراین اعلام کرد با توجه به اینکه تعدادی از تجهیزات گازی اوکراین در مناطق تحت اشغال روسیه قرار دارند، اوکراین از چهارشنبه نمی‌تواند انتقال کامل گاز به اروپا را تضمین کند و ممکن است یک سوم گاز انتقالی به اروپا با اختلال همراه شود.

پربیننده‌ترین‌ها

انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید