سازمان جهانی بهداشت به ایران‌اینترنشنال:حمله به ۲۰۰ مرکز درمانی در اوکراین را ثبت کرده‌ایم

۱۴۰۱/۲/۱۸

مایک رایان مدیر برنامه فوریت‌های سازمان جهانی بهداشت به ایران‌اینترنشنال گفت این سازمان حمله به ۲۰۰ مرکز درمانی در اوکراین را به ثبت رسانده و همچنان به تلاش خود برای «مستندسازی، جمع‌آوری شواهد و انتشار» این حملات ادامه می‌دهد.

رایان روز شنبه ۱۷ اردیبهشت در یک نشست خبری در پاسخ به این پرسش ایران اینترنشنال که آیا حمله به مراکز درمانی، جنایت جنگی نیست، گفت: «بله حمله عامدانه به مراکز بهداشت و درمان، نقض قوانین حقوق بشر و قوانین بین‌المللی است و در نتیجه، جنایت جنگی محسوب می‌شود.»

این نشست خبری با حضور تدروس آدهانوم رییس سازمان جهانی بهداشت برگزار شد که در یک سفر غیرمنتظره به کی‌یف پایتخت اوکراین سفر کرده بود.

مدیر برنامه فوریت‌های سازمان جهانی بهداشت گفت: «حمله به مراکز درمانی چه در اوکراین چه در مراکز دیگر، اگر عامدانه باشد از منظر سازمان جهانی بهداشت بخشی از تاکتیک جنگی برای ایجاد هراس و وحشت و از بین بردن امید مردم به آینده محسوب می‌شود.»

او افزود: «برخی از طرفین درگیر، بحث هدف‌گیری تصادفی یا اشتباهی را مطرح می‌کنند. سوال اینجاست: چند بار باید مراکز درمانی به اشتباه مورد حمله قرار بگیرند تا بگوییم دیگر اکیدا و قطعا این بهانه‌ای پذیرفتنی نیست.»

رایان با تاکید بر این که «عامدانه بودن حملات بر مبنای تحقیق و تفسیر شرایط تایید می‌شود»، ادامه داد: «همانطور که رییس سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد ما حمله به ۲۰۰ مرکز درمانی را در اوکراین ثبت کرده‌ایم و این مطمئنا همه موارد حمله را در بر نمی‌گیرد.»

مدیر برنامه فوریت‌های سازمان جهانی بهداشت به قطعنامه ۲۲۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره کرد که بر اساس آن، «وظیفه سازمان جهانی بهداشت مستندنگاری و تایید حملات است و دبیرکل سازمان ملل و دادگاه جنایی بین‌المللی وظیفه دارند بررسی کنند آیا جنایات جنگی رخ داده است یا خیر.»

رایان در پایان گفت: «به سازوکار سازمان ملل و دادگاه جنایی بین‌المللی اعتماد داریم و باور داریم که آنها اقدام لازم را برای بررسی جنایی بودن این حملات انجام خواهند داد.»

روسیه از سوی کشورهای غربی و اوکراین متهم شده که در تهاجم به اوکراین، مرتکب جنایات جنگی شده است. اما مسکو این اتهام را رد و اعلام کرده که غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد.

پیشتر ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین گفته است که نیروهای روسیه نزدیک به ۴۰۰ مرکز بهداشتی و درمانی در اوکراین را تخریب کرده یا به آنها آسیب رسانده است.

رییس سازمان جهانی بهداشت در نشست خبری روز شنبه گفت این سازمان در کنار مردم اوکراین ایستاده و از روسیه می‌خواهد فورا این جنگ را متوقف کند.

بر اساس سندی که به دست رویترز رسیده، کشورهای عضو این سازمان قرار است قطعنامه‌ای علیه روسیه را بررسی کنند که شامل بسته شدن احتمالی یک دفتر منطقه‌ای بزرگ سازمان جهانی بهداشت در مسکو است.

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید