طالبان پوشیدن روبنده را برای زنان افغانستان اجباری کرد

۱۴۰۱/۲/۱۷

طالبان با صدور دستورالعملی جدید، زنان افغانستان را موظف به پوشاندن صورت خود و استفاده از روبنده در اماکن عمومی کرد؛ طالبان مجازات‌هایی برای سرپیچی از این دستور نیز تعیین کرده است.

بر اساس این دستورالعمل که روز شنبه در رسانه‌ها منتشر شد، زنان باید از «حجاب اسلامی» استفاده کنند و باید «تنها چشم زنان دیده شود».

دستورالعمل جدید را وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان تهیه کرده و به تایید رهبر طالبان رسیده است.

بنابر این دستور، لباس زنان همچنین باید نه چندان «باریک باشد که بدن از پشت آن هویدا شود و نه چندان تنگ باشد که اعضای بدن قابل شناسایی باشد.»

در این دستور، برقع یا «چادری» به عنوان «بخشی از فرهنگ با عزت افغانی و بهترین نمونه حجاب» ذکر شده است.

مقام‌های طالبان روز شنبه اقدامات تنبیهی برای متخلفان از این دستور را نیز اعلام کردند.

به گفته آنها، ابتدا خانه‌های زنانی که حجاب مورد نظر را رعایت نکنند شناسایی شده و به آنان توصیه ارسال خواهد شد. پس از آن، «ولی این زنان» احضار خواهد شد.

طالبان تأکید کرده که در مرحله سوم «ولی» زنی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکرده باشد به مدت سه روز زندانی خواهد شد و اگر آن زن یا یکی از اعضای خانواده‌اش کارمند دولت باشد از کار برکنار خواهد شد.

طی حدود ۹ ماه که از بازگشت طالبان به قدرت می‌گذرد، این گروه محدودیت‌های گسترده‌ای بر زنان وضع کرده که از جمله آنها می‌توان به ممنوعیت حضور دختران کلاس ششم به بالا در مدارس و ممنوعیت سفر زنان بدون همراهی «محرم» اشاره کرد.

برخی سازمان‌های حقوق بشری این محدودیت‌ها را مصداق صریح «آپارتاید جنسیتی» ذکر کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

قصه مردم
چشم‌انداز
سرانجام، قانون

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید