خانواده‌های شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران خواهان تلاش دولت بایدن برای آزادی آنها شدند

۱۴۰۱/۲/۱۵

خانواده عماد شرقی و مراد طاهباز روز چهارشنبه از دولت جو بایدن خواستند تلاش برای آزادی این شهروندان دو تابعیتی زندانی در ایران را در اولویت قرار دهد.

جمهوری اسلامی در چند سال گذشته شمار قابل توجهی از شهروندان خارجی یا دو تابعیتی را در جریان سفرشان به ایران بازداشت و زندانی کرده است.

روز چهارشنبه در جریان خانواده‌های زندانیان آمریکایی دربند کشورهای خارجی که مقابل کاخ سفید، خانواده عماد شرقی، زندانی دو تابعیتی زندانی در ایران، با پیوستن به این تجمع از دولت جو بایدن خواستند که او را نزد خانواده‌اش بازگرداند.

هفته گذشته نیز خواهر عماد شرقی با تاکید بر درخواست خانواده خود برای دیدار حضوری با جو بایدن، از دولت آمریکا خواست برای بازگرداندن گروگان‌ها و کسانی‌که به اشتباه دستگیر شده‌اند، اقدام‌های بیشتری انجام دهد

عماد شرقی، معاون بین‌الملل هلدینگ «سرآوا» و زندانی دو تابعیتی زندانی در ایران از ۲۵ دی ماه ۹۹ در بازداشت به سر می‌برد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی وقت قوه قضاییه در بهمن ماه همان سال درباره بازداشت این شهروند دو تابعیتی ایرانی‌آمریکایی گفت: ما براساس قوانین چیزی به اسم دو تابعیتی نداریم، به لحاظ اتهام به جاسوسی و جمع آوری اطلاعات و پرونده‌ای که از قبل داشته، این متهم با وثیقه آزاد بود و قصد خروج از کشور را داشت که بازداشت شد.

شبکه ان‌بی‌سی چند روز پس از انتشار خبر بازداشت عماد شرقی در گزارشی نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌تواند تلاش دولت بایدن برای نجات توافق‌نامه هسته‌ای با ایران را ناکام کند.»

راجر کارستنز، نماینده ویژه رییس جمهوری آمریکا در امور گروگان‌ها، نیز در روزهای پایانی اسفند ماه گذشته، گفت: ما به یاد باقر و سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز هستیم که باید بتوانند نوروز را در آزادی و در کنار عزیزانشان جشن بگیرند.

با این حال خبرگزاری تسنیم در گزارشی در واکنش به درخواست وزیر خارجه آمریکا برای آزادی عماد شرقی، بازرگان ایرانی‌آمریکایی، نوشت که او «اطلاعاتی را درباره صنایع بالگردی جمع‌آوری می‌کرده است.»

فرزند مراد طاهباز، فعال محیط ‌زیست سه‌تابعیتی زندانی در ایران، نیز روز چهارشنبه از دولت جو بایدن خواست آزادی آمریکایی‌هایی که به ناحق بازداشت شده‌اند را در اولویت قرار دهد.

مراد طاهباز، شهروند ایرانی‌بریتانیایی‌آمریکایی و فعال محیط زیست و از اعضای هیات مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان است که بهمن ماه سال ۹۶ در جریان دستگیری فعالان محیط زیست بازداشت و زندانی شد.

از میان این فعالان محیط زیست، کاووس سیدامامی شهروند ایرانی‌کانادایی به فاصله چند روز پس از بازداشت در بازداشتگاه اوین به مرگی مشکوک جان خود را از دست داد.

در جریان آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری، دو شهروند ایرانی‌بریتانیایی و بازگشت آنها به بریتانیا، مراد طاهباز نیز تحت الحفظ نیروهای امنیتی به مرخصی از زندان اعزام شد اما بعد از ۴۸ ساعت به اوین بازگردانده شد.

نازنین زاغری، پس از آن در کنفرانسی خبری گفت مراد طاهباز دیگر زندانی ایرانی‌بریتانیایی‌آمریکایی حس می‌کند او را جا گذاشته‌اند و من و انوشه آشوری به خانه برگشته‌ایم. او افزود: «مراد باید با ما به خانه برمی‌گشت.»

رکسان طاهباز دختر مراد طاهباز ماه گذشته در اعتراض به عدم آزادی پدرش در برابر ساختمان وزارت خارجه بریتانیا تحصن کرد با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون درباره احتمال آزادی طاهباز ابراز نظری نکرده‌اند.

سیامک نمازی، شهروند ایرانی‌آمریکایی و مدیر بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت، نیز از مهر ماه سال ۹۴ تاکنون بیش از شش سال است که در ایران بازداشت و زندانی شده است.

باقر نمازی، پدر سیامک نمازی، نیز اسفند ماه سال ۹۵ وقتی برای پیگیری وضعیت فرزندش به ایران رفت بازداشت و پس از چند سال از زندان آزاد شد اما همچنان ممنوع الخروج است.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید