تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ برنامه‌ریزی برای تحریم کامل نفتی

۱۴۰۱/۲/۱۴

بر اساس طرح ششمین بسته تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، برخی دیگر از بانک‌های روسی از دسترسی به سوئیفت محروم می‌شوند و واردات نفت از روسیه نیز ظرف شش ماه به طور کامل توقف می‌شود.

اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، روز چهارشنبه در نشست پارلمان اروپا در استراسبورگ جزییاتی از بسته جدید تحریم‌ها علیه روسیه را اعلام کرد.

او گفت: «ما واردات نفت خام [روسیه] را ظرف شش ماه و واردات محصولات پالایش شده [این کشور] را تا پایان سال متوقف خواهیم کرد.»

فن در لاین ادامه داد که این یک تحریم کامل بر تمام نفت روسیه است که از طریق دریا، یا از طریق خطوط لوله، نفت خام یا مواد پالایش شده را به اروپا صادر می‌کند.

رییس کمیسیون اروپا با این حال اذعان کرد که چنین تحریمی «آسان نخواهد بود»، زیرا برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا «به شدت به نفت روسیه وابسته هستند.»

در حالی که دیپلمات‌های اروپایی روز دوشنبه پیشنهاد کرده بودند که می‌توان برای مجارستان و اسلواکی، کشورهای بسیار وابسته به نفت روسیه، معافیت‌هایی از این تحریم یا دوره انتقال طولانی‌تری را برای آنان در نظر گرفت، اما رییس کمیسیون اروپا در این زمینه اظهارنظری نکرد.

پیشنهادهای کمیسیون اروپا باید پیش از اجرا، به تایید ۲۷ کشور عضو اتحادیه برسد.

همزمان شارل میشل، رییس شورای اروپا، اعلام کرد اتحادیه اروپا حمایت نظامی خود از مولداوی را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

میشل روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با مایا ساندو رییس‌جمهور مولداوی گفت اتحادیه اروپا قصد دارد در سال جاری تجهیزات نظامی بیشتری به مولداوی بفرستد.

در روزهای اخیر حملاتی در منطقه جدایی‌طلب شرق مولداوی نگرانی‌هایی را از گسترش جنگ اوکراین به خارج از مرزهای این کشور به وجود آورده است.

در داخل مرزهای اوکراین نیز مقام‌های این کشور اعلام کردند که ارتش روسیه و نیروهای تحت حمایتش روز سه‌شنبه یک «حمله قدرتمند» علیه کارخانه بزرگ فولاد شهر محاصره‌شده ماریوپل انجام دادند.

وزارت دفاع بلاروس نیز روز چهارشنبه از یک مانور نظامی «غافلگیرکننده» برای آزمایش توانایی‌های ارتش خود خبر داد.

همزمان خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌ها نوشت که روسیه نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا را که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، تحریم خواهد کرد.

این در حالی است که وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا در تماسی درباره چگونگی حمایت از اوکراین و گام‌های مورد نیاز برای پاسخگو کردن روسیه رایزنی کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید