احضار و تهدید صدها فعال کارگری در ایران؛ کارگران هفت‌تپه تجمع کردند

۱۴۰۱/۲/۱۱

نهادهای امنیتی صدها نفر از فعالان کارگری در ایران را برای جلوگیری از برگزاری تجمع‌های روز کارگر احضار و تهدید کردند و ماموران به خانه برخی از فعالان یورش بردند. با این حال کارگران هفت‌تپه با برگزاری تجمعی شعارهای اعتراضی سردادند.

با وجود احضارها و تهدیدها، گروهی از کارگران شرکت هفت‌تپه روز یکشنبه یازدهم اردیبهشت با برگزاری تجمعی به مناسبت روز جهانی کارگر، شعارهایی از جمله «‌سیسمونی ترکی‌باف، سهم نوه قالیباف» سردادند.

بر اساس گزارش‌ اتحادیه آزاد کارگران و منابع حقوق بشری، احضارها و تهدیدها علیه کارگران و فعالان صنفی‌شان از روزهای گذشته آغاز شده و تا روز یکشنبه ادامه داشته است.

نیروهای امنیتی عثمان اسماعیلی، فعال شناخته شده کارگری در سقز را بازداشت کردند. همچنین به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، ماموران امنیتی روز یکشنبه عرفان قانعی، فعال کارگری در شهر هشتگرد را تلفنی تهدید کردند و از او خواستند در تجمعات مربوط به روز کارگر شرکت نکند.

روز شنبه نیز ماموران وزارت اطلاعات به خانه حسن سعیدی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد هجوم برده و همه وسایل ارتباطی و الکترونیکی او را ضبط کردند. او که در خانه نبود به صورت تلفنی احضار شده است.

ماموران همچنین به خانه داود رضوی، دیگر عضو این سندیکا، مراجعه کردند، اما او و خانواده‌اش در خانه نبودند.

تعدادی از فعالان کارگری در دیگر شهرهای ایران نیز احضار شده‌اند و از آنان خواسته شده که در هیچ‌گونه مراسمی به مناسبت روز جهانی کارگر شرکت نکنند.

از جمله در سنندج که پیام فتحی، زاهد مرادیان، دلیر نصرالهی، هاجر سعیدی، عبدالله خیر آبادی، دلیر اسکندری، توفیق محمودی، مظفر صالح‌نیا، آرمین‌ شریفه و شیث امانی از فعالان کارگری این شهر احضار و تهدید شدند.

در حالی که فعالان کارگری مستقل در ایران اجازه برگزاری تجمع روز جهانی کارگر را ندارند، روز یکشنبه مراسمی در خانه کارگر با حضور گروهی از کارگران و اعضای این تشکل و حزب اسلامی کار از جمله علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، برگزار شد.

در سال‌های اخیر برای راهپیمایی روز کارگر که توسط این حزب و گروه‌های نزدیک به آن برگزار می‌شد، نیز مجوز صادر نشده است.

خلاصه خبرها
مستند - نیروهای طبیعت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید