تولد سه توله یوز ایرانی، در اولین زایمان یوز آسیایی در اسارت

۱۴۰۱/۲/۱۱

علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران اعلام کرد سه توله یوز «ایران»، یوز ماده سایت مرکز تکثیر یوز ایرانی در سمنان، پس از زایمان سزارین صحرایی، سالم به دنیا آمدند. این اولین زایمان یوز آسیایی در اسارت است.

سلاجقه روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت در این زمینه افزود: «از هفته گذشته و بررسی شبانه‌روزی رفتارهای این جانور، مشخص شد که بارداری کامل بوده و با توجه به شرایط فیزیکی گونه و عدم توانایی در زایمان طبیعی، با نظر دامپزشکان مشاور و دامپزشک معتمد سازمان، نسبت به انجام زایمان سزارین صحرایی اقدام شد.»

پیشتر حسن اکبری، معاون سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفته بود جفت‌گیری «ایران» و «فیروز»، دو یوزپلنگ ایرانی، در شرایط طبیعی انجام شده است.

همچنین تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد ایران و فیروز،‌ در سایت تکثیر پارک ملی توران جفت‌گیری طبیعی کرده‌‌اند.

این مساله با استقبال برخی حامیان محیط زیست و حقوق حیوانات مواجه شد و از احتمال توله‌دار شدن این دو یوزپلنگ ابراز خوشحالی کردند.

به گفته رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، تا به امروز کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد و خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی مشاهده ‌شده است.

همچنین به گفته اکبری، طی نیم قرن اخیر ۷۰ درصد گونه‌های برجسته حیات وحش ایران از بین رفته و بسیاری از گونه‌ها از جمله یوزپلنگ آسیایی نیز در لبه پرتگاه انقراض قرار دارند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست هشدار داد که از میان یوزپلنگان ایرانی باقی مانده، فقط سه یوزپلنگ ماده بالغ هستند.

او افزود اقدامات سازمان محیط زیست برای نجات این گونه کافی نبوده و برای برنامه‌ای که تدوین شده بودجه‌ای تعلق نگرفته است.

پربیننده‌ترین‌ها

قصه مردم
اخبار
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید