کمیته حقیقت‌یاب پارلمان عراق: حمله موشکی ایران به اربیل نقض قوانین بین‌المللی بود

۱۴۰۱/۲/۶

کمیته حقیقت‌یاب پارلمان عراق در گزارش نهایی خود درباره حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل تاکید کرد این حمله نقض قوانین بین‌المللی بود، هیچ مدرکی که ادعای ایران درباره مراکز جاسوسی اسرائیل در اربیل را تایید کند به دست نیامد، و حق مالک ویلا برای شکایت از ایران محفوظ است.

گزارش شش صفحه‌ای کمیته حقیقت‌یاب پارلمان عراق روز دوشنبه پنجم اردیبهشت منتشر شد.

در این گزارش حمله سپاه پاسداران «نقض قوانین بین‌المللی» خوانده شده و از دولت عراق خواسته شده تمامی اقدامات لازم را برای «حفظ کرامت و اقتدار کشور» و «استفاده از روش‌های دیپلماتیک برای تضمین عدم تکرار چنین اقداماتی» در پیش بگیرد.

حمله موشکی جمهوری اسلامی به اربیل ۲۱ اسفند گذشته روی داد و سپاه پاسداران اعلام کرد یک «مرکز راهبردی» اسرائیل را هدف قرار داده است؛ ادعایی که با تکذیب مقام‌های مختلف اقلیم کردستان عراق روبه‌رو شد.

بر اساس گزارش کمیته حقیقت‌یاب پارلمان عراق، مقام‌های اقلیم کردستان عراق گفته‌اند هیچ فعالیت اطلاعاتی از جانب هیچ کشوری در خاک اقلیم جریان ندارد و پیش از این حمله نیز از طرف ایران هیچ پیام، هشدار یا اطلاعاتی مبنی بر وجود پایگاه اسرائیلی در اقلیم دریافت نشده بودند.

گزارش کمیته حقیقت‌یاب، کە اعضای آن از تمامی جریان‌های عراق از جمله گروەهای مورد حمایت جمهوری اسلامی تشکیل شده بود، موضعی شدید درباره این حمله سپاه پاسداران نشان داده و گفته تهران با نقض قوانین بین‌المللی به خاک عراق تعرض کرده است.

این کمیته همچنین از کشورهای همسایه عراق خواسته است تا در صورت وجود اطلاعاتی درباره فعالیت گروه‌های مسلح یا گروه‌های مخالف سیاسی در خاک این کشور، اطلاعات خود را در اختیار طرف عراقی قرار دهند و برای حل موضوع با عراق هماهنگ باشند.

باز کریم برزنجی، مدیر شرکت نفتی «گروه کار» که ویلایش در اربیل هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت، بعدا گفت که دلیل این حمله ناخشنودی سپاه پاسداران از خط انتقال گاز از اقلیم کردستان عراق به ترکیه بوده است.

گزارش کمیته حقیقت‌یاب پارلمان عراق نخستین واکنش رسمی و مکتوب دولت عراق به حمله سپاه پاسداران است.

اعضای این کمیته حقیقت‌یاب شامل حاکم الزاملی، نایب رییس اول مجلس و عضو جریان صدر، شاخوان عبدالله، نایب رییس دوم و عضو حزب دموکرات، عطوان العطوانی، رییس فراکسیون ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری مالکی، عباس الزاملی، رییس فراکسیون ائتلاف فتح شاخه سیاسی حشد الشعبی، هریم کمال آقا، رییس فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان، و نایف الشمری، نایب رییس فراکسیون ائتلاف السیاده بودند.

نگاه روز
چند چند
قصه مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید