سیپری: ایران از نظر هزینه‌های نظامی به رده ۱۴ جهان رسیده است

۱۴۰۱/۲/۶

موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم، سیپری، در تازه‌ترین گزارش سالانه خود اعلام کرد که هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۱ درصد رشد داشت و به رده چهاردهم جهان رسید.

بر اساس تازه‌ترین گزارش سالانه سیپری که روز دوشنبه پنجم اردیبهشت منتشر شد، هزینه‌های نظامی اعلام شده ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی بیش از ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود.

با اینکه این رقم بودجه اعلام‌شده است و بازتاب‌دهنده هزینه‌های مخفی نیست، با این حال نسبت به بودجه سال قبل از آن افزایشی ۱۱ درصدی نشان می‌دهد.

بنابر این گزارش، بودجه سپاه پاسداران نیز در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل از آن ۱۴ درصد رشد داشته است.

سیپری با تاکید بر اینکه اطلاعات و داده‌های این گزارش تنها متکی به داده‌های عمومی منتشر شده از سوی دولت‌ها است، گزارش داده دست‌کم ۳۴ درصد از بودجه نظامی ایران به سپاه پاسداران اختصاص دارد.

بودجه‌های هنگفت مربوط به فعالیت‌های مخفیانه سپاه پاسداران و همچنین تامین مالی و تجهیزاتی گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی بازتابی در بودجه علنی و عمومی ندارد.

در تازه‌ترین گزارش سیپری، نام اسرائیل در رتبه ۱۵ و پایین‌تر از ایران ذکر شده است.

بنابر همین گزارش، عربستان سعودی که سال ۲۰۲۰ در مقام چهارم این رده‌بندی قرار داشت، در سال ۲۰۲۱ به عنوان هشتمین کشور از نظر هزینه‌های نظامی معرفی شده است.

رقم ۲۴.۶ میلیارد دلار که به عنوان هزینه‌های نظامی اعلام‌شده جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۱ مطرح شده، بالاترین رقم نظامی ایران طی چهار سال اخیر است.

ایران در سال ۲۰۲۰ از نظر مخارج نظامی در رتبه ۱۸ جهان قرار داشت اما با رده‌بندی جدید سیپری، سه پله صعود کرده و به رتبه ۱۵ جهان رسیده است.

این افزایش بودجه نظامی در حالی صورت گرفته که وضعیت اقتصادی ایران در یکی از بحران‌ترین شرایط تاریخی خود قرار دارد.

بر اساس شاخص تولید ناخالص داخلی، ایران پنجاه و یکمین اقتصاد دنیا است اما به لحاظ بودجه نظامی اکنون در رتبه ۱۵ جهان قرار دارد.

بر اساس گزارش سالانه موسسه سیپری، هزینه‌های نظامی کشورهای جهان در سال گذشته میلادی حدود هفت‌دهم درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشت.

بنابر همین گزارش، مجموع هزینه‌های نظامی جهان در سال ۲۰۲۱ به بیش از دوهزار و ۱۱۳ میلیارد دلار رسید که رقمی بی‌سابقه است.

آمریکا، چین، هند، بریتانیا و روسیه در رده‌های اول تا پنجم رتبه‌بندی کشورها بر اساس هزینه‌های نظامی هستند.

بر اساس گزارش سیپری، آمریکا با اینکه در رده نخست این جدول قرار دارد اما هزینه‌های نظامی‌اش در سال ۲۰۲۱ کاهش داشت که بیش از هر چیز به دلیل خروج نیروهایش از افغانستان و همچنین تورم بالا در ایالات متحده بوده است.

اما روسیه، پنجمین کشور با بالاترین هزینه‌های نظامی، در سال ۲۰۲۱ یعنی پیش از جنگ اوکراین حدود سه درصد بر بودجه نظامی خود افزوده است.

تاریخ شفاهی
اخبار
چند چند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید