رسانه‌های اسرائیلی: آمریکا به اعلام شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران نزدیک می‌شود

۱۴۰۱/۲/۶

رسانه‌های اسرائیل به نقل از شماری از مقام‌ها و دیپلمات‌ها گزارش دادند که آمریکا خود را برای اعلام شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران آماده می‌کند؛ یک روز پیشتر مشاور امنیت ملی کاخ سفید با همتای اسرائیلی خود دیدار کرد.

رسانه‌های اسرائیلی، از جمله رادیوی ملی اسرائیل، روزنامه اسرائیل‌هیوم و شبکه دولتی کان، روز سه‌شنبه ششم اردیبهشت گزارش دادند که آمریکا بیش از هر زمان دیگری به اعتراف به شکست مذاکرات احیای برجام نزدیک شده است.

یک مقام دولتی به روزنامه اسرائیل‌هیوم گفت: «احتمال امضای توافق در آینده قابل پیش‌بینی با سرعتی تصاعدی در حال کاهش است.»

شبکه کان نیز به نقل از یک منبع گزارش داد که کاخ سفید این روزها «بیش از هر زمان دیگری در گذشته» تمایل دارد اعلام کند مذاکرات احتمالا رو به شکست است.

آمیچا استین، خبرنگار شبکه کان، نیز در توییترش نوشت: هنوز مشخص نیست که آمریکا چه زمانی به سوی طرح جایگزین برجام خواهد رفت.

او همچنین یادآور شد که در مذاکرات وین بر سر «تمام جزییات فنی مربوط به خود توافق هسته‌ای» توافق صورت گرفت و تنها مانع موضوع نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی بود.

وبسایت اکسیوس روز دوشنبه گزارش داده بود که دولت بایدن بحث بر سر سناریوی عدم احیای برجام را آغاز کرده است.

گزارش رسانه‌های اسرائیلی یک روز پس از دیدار جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با همتای اسرائیلی‌اش، ایال هولاتا، منتشر شده است.

بنابر بیانیه کاخ سفید، در این دیدار که روز دوشنبه در واشینگتن انجام شد دو طرف درباره طیف وسیعی از موضوعات امنیتی، از جمله موضوع ایران، گفت‌وگو کردند.

مذاکرات وین برای احیای برجام از بیستم اسفند گذشته متوقف است و هنوز تاریخ جدیدی برای برگزاری دور بعدی اعلام نشده است.

روز دوشنبه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، از توقف طولانی‌مدت این مذاکرات انتقاد کرد و گفت جوزپ بورل و حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی اخیر خود تاکید کردند که «طولانی شدن تنفس به نفع گفت‌وگوها نیست و مناسب است که هرچه زودتر این تنفس با یک دیدار حضوری تازه شود».

اما نور نیوز، وبسایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، نوشت که از سرگیری مذاکرات «تا زمانی که تغییری اساسی در ذهنیت طرف اروپایی و آمریکایی برای گرفتن تصمیم سیاسی» ایجاد نشود، «نمی‌تواند گره‌گشای توقف مذاکرات باشد».

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود اگر ایران خواهان لغو تحریم‌های فراتر از برجام است، باید نگرانی‌های فراتر از برجام ایالات متحده را برطرف کند.

همچنین هفته گذشته یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که مقام‌های دولت بایدن به همتایان اروپایی خود اطلاع داده‌اند که واشینگتن قصد ندارد سپاه پاسداران را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کند.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید