نشست چهل کشور به میزبانی آمریکا برای تضمین جریان ثابت کمک‌های دفاعی به اوکراین

۱۴۰۱/۲/۶

مقامات آمریکایی اعلام کردند که ایالات متحده روز سه‌شنبه در پایگاه هوایی رامشتاین آلمان میزبان یک گردهمایی با حضور نمایندگان بیش ۴۰ کشور درباره گفت‌وگوهای دفاعی مرتبط با اوکراین است. این نشست بر تسلیح کی‌یف و «تضمین جریان ثابت کمک‌های دفاعی» به اوکراین تمرکز دارد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، پس از سفر به کی‌یف میزبانی این گردهمایی را بر عهده دارد که در پایگاه هوایی رامشتاین محل استقرار نیروهای آمریکایی در آلمان برگزار می‌شود.

وزیر دفاع آمریکا در جریان سفر به کی‌یف به ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور و دیگر مقام‌های اوکراین قول داد که حمایت‌های بیشتری از تلاش‌های اوکراین برای مقاومت در مقابل تهاجم روسیه انجام خواهد داد.

از سوی دیگر مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت که هدف اصلی نشست روز سه‌شنبه افزایش هماهنگی برای افزایش کمک‌های دفاعی و امنیتی به کی‌یف است که شامل تسلیحات سنگین مانند توپخانه هویتزر و همچنین پهپادهای مسلح و مهمات می‌شود.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین گفت: «چند هفته آینده بسیار بسیار بحرانی خواهد بود و اوکراینی‌ها برای موفقیت در میدان جنگ به حمایت مستمر نیاز دارند و این هدف واقعی کنفرانس روز سه‌شنبه است.»

با گذشت دو ماه از آغاز حمله روسیه به اوکراین، مسکو پس از ناموفق ماندن در پیشروی به سوی کی‌یف، نیروهای خود را از اطراف کی‌یف و شمال اوکراین عقب کشید و با انتقال آنها به شرق اوکراین تمرکز خود را بر حمله زمینی و گسترده به منطقه دونباس در شرق و ماریوپل و مناطق اطراف آن در جنوب اوکراین متمرکز کرده است.

بنابر گفته مقامات آمریکایی، با وجود آنکه روسیه در رسیدن به بسیاری از اهداف خود ناکام مانده اما هنوز دارای قابلیت‌های پیشرفته و تعداد نیروهای بیشتری است و همچنان تمایل خود را برای ادامه حضور سربازان و واحدهایش در جنگ نشان می‌دهد.

رویترز از قول چند مقام آمریکایی نوشت که روسیه در ادامه تهاجم خود به اوکراین به شدت به حملات توپخانه‌ای متکی خواهد بود و با حرکت نیروهای زمینی خود درصدد محاصره و نابود کردن نیروهای ارتش اوکراین در شرق اوکراین است.

به گفته این مقام‌ها، بسیاری از واحدهای نظامی روسی که در تهاجم به اوکراین شرکت داشتند در مواردی تا ۳۰ درصد پرسنل خود را از دست داده‌اند که این میزان سطحی است که ارتش ایالات متحده آن را برای ادامه حضور واحدهای نظامی در درگیری بسیار بالا می‌داند. در همین حال یک مقام ارتش آمریکا گفت: اوکراین قطعا شانس پیروزی در جنگ را دارد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیز پس از سفر به اوکراین در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که آنها اگر تجهیزات مناسب و پشتیبانی مناسب داشته باشند می‌توانند پیروز جنگ باشند.

نشست روز سه‌شنبه در پایگاه هوایی رامشتاین در جنوب غربی فرانکفورت آلمان و به میزبانی آمریکا نیز درست با همین هدف یعنی «تضمین جریان ثابت کمک‌های دفاعی» به اوکراین برگزار می‌شود.

در همین حال بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، روز دوشنبه گفت که ارزیابی‌های بریتانیا نشان می‌دهد که حدود ۱۵ هزار نیروی روسیه در جریان تهاجم به اوکراین کشته شده‌اند و دو هزار خودروی زرهی از جمله حدود ۵۳۰ تانک،۵۳۰ نفربر زرهی و ۵۶۰ خودروی جنگی نیروی زمینی روسیه و حدود ۶۰ هلیکوپتر و جت جنگنده منهدم شده‌اند.

این در حالی است که روسیه تاکنون تنها هزار و ۳۵۱ سرباز کشته و سه هزار و ۸۲۵ زخمی را تایید کرده است.

وزیر دفاع بریتانیا گفت: روسیه تاکنون تقریبا در همه اهداف خود در حمله به اوکراین شکست خورده است و دوباره با تجدید سازمان و تقویت نیروهایش، در شرق اوکراین متمرکز شده است.

وزیر دفاع بریتانیا که در پارلمان این کشور سخن می‌گفت افزود: اوکراین برای همه ما الهام‌بخش است، مردم اوکراین هرگز از جنگیدن برای سرزمین خود دست برنداشته‌اند و با وجود بمباران‌ها و جنایات جنگی نیروهای روسیه، محکم ایستاده‌اند، حمایت جامعه بین‌المللی را جلب کرده‌اند و ارتش روسیه را در شمال و شمال شرق اوکراین شکست داده‌اند.

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید