سخنگوی وزارت خارجه: مذاکرات با عربستان سعودی رو به جلو و مثبت بود

۱۴۰۱/۲/۵

در حالی که رسانه‌های ایران پیشتر از توقف مذاکرات تهران و ریاض خبر داده بودند، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران برگزاری دور پنجم این گفت‌وگوها با میانجیگری بغداد را تایید کرد و همچنین از «تمهیدات و مساعدت‌های دولت عمان» در این زمینه خبر داد.

خطیب‌زاده روز دوشنبه ۵ اردیبهشت در نشست خبری هفتگی خود گفت این مذاکرات روز پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شد و «رو به جلو و مثبت بود.»

روز یکشنبه، فواد حسین وزیر خارجه عراق اعلام کرده بود دور پنجم مذاکرات میان طرف‌های سعودی و ایرانی به میزبانی بغداد با نتیجه مثبت به پایان رسید و بغداد میزبان دور دیگری از این مذاکرات خواهد بود.

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران اضافه کرد که هنوز این مذاکرات به مرحله‌ای نرسیده که وزیران خارجه دو کشور ایران و عربستان سعودی با یکدیگر دیدار کنند.

دور پنجم گفت‌وگوها میان تهران و ریاض در حالی برگزار شد که ماه گذشته و پس آن که عربستان سعودی بیش از هشتاد نفر را به اتهام تروریسم اعدام کرد، رسانه‌های ایران از تعلیق مذاکرات دو کشور خبر دادند.

وبسایت نورنیوز وابسته به شورای امنیت ملی ایران در آن زمان گزارش داد تهران «به صورت یک طرفه این گفتگوها را موقتا تعلیق کرده است».

به گفته خطیب‌زاده، گفت‌وگو درباره اعزام زائران به مراسم حج، یکی از موضوعات گفت‌وگوها میان تهران و ریاض بوده است.

چند روز پیش، اکبر رضایی معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت ایران گفت تعداد سهمیه اختصاص یافته به این کشور برای حج امسال ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر شامل زائران و عوامل اجرایی است.

روابط تجاری و دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی از سال ۱۳۹۴ که گروهی به دفاتر دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران حمله کردند، قطع است.

همچنین برگزاری دور پنجم گفت‌وگوها میان ایران و عربستان سعودی همزمان با برقراری آتش‌بس در یمن صورت گرفته است.

ریاض از دولت قانونی یمن که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود حمایت می‌کند و شبه‌نظامیان شیعی حوثی یمن تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند.

با وجود برقراری آتش‌بس، اولین پرواز تجاری در شش سال اخیر که قرار بود از فرودگاه صنعا به پرواز درآید به تعویق افتاد. دولت یمن شبه‌نظامیان حوثی را متهم کرده که قصد داشتند با اسامی و اسناد جعلی، اعضای سپاه پاسداران را به صورت غیرقانونی با این پرواز خارج کنند.

انتقاد از توقف طولانی مدت در مذاکرات وین

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین از توقف طولانی‌مدت در مذاکرات وین انتقاد کرد و گفت جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در گفت‌وگوی اخیر خود موافق بودند که «طولانی شدن تنفس به نفع گفت‌وگوها نیست و مناسب است که هرچه زودتر این تنفس با یک دیدار حضوری تازه شود.»

گفت‌وگوهای احیای برجام پیش از فرارسیدن نوروز متوقف شد و هنوز تاریخ جدیدی برای برگزاری دور بعدی مذاکرات اعلام نشده است.

گفته می‌شود درخواست جمهوری اسلامی برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا یکی از موانع رسیدن به توافق در این مذاکرات است.

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تازگی اعلام کرد اگر ایران خواهان لغو تحریم‌های فراتر از برجام است، باید نگرانی‌های فراتر از برجام ایالات متحده را برطرف کند.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید