انتقاد نخست‌وزیر اسرائیل از موضع سازمان ملل درباره درگیری‌های اخیر با فلسطینی‌ها

۱۴۰۱/۲/۴

نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل، در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از موضع این سازمان در برابر تنش‌های اخیر بین اسرائیل و فلسطینیان انتقاد کرد.

بنت از اینکه سازمان ملل شلیک راکت از نوار غزه به سوی اسرائیل را محکوم نکرده ابراز ناخرسندی کرد. او همچنین گفت که سازمان ملل نباید در خدمت «برنامه‌های سازمان‌های تروریستی» قرار گیرد.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت این کشور عامل ثبات در منطقه است و بدون وجود آن، امکان نداشت که ده‌ها هزار مسلمان بتوانند روزانه در ماه رمضان در مسجدالاقصی نماز بخوانند.

به گفته بنت، «آشوبگران» پیشاپیش سنگ و کوکتل مولوتوف در مسجد انبار کرده بودند که آنها را از درون مسجد به سوی اسرائیلی‌ها پرتاب کنند.

پیشتر نیز، روز جمعه، وزیر خارجه اسرائیل با دو معاون وزارت خارجه ایالات متحده در امور خاورنزدیک و مناقشه اسرائیلی – فلسطینی در اورشلیم دیدار کرده بود. واشینگتن این دو مقام را به منظور آرام کردن اوضاع در اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی به منطقه اعزام کرده است.

همزمان، در واکنش به شلیک سه راکت از نوار غزه در شامگاه جمعه، اسرائیل از روز یکشنبه چهارم اردیبهشت، گذرگاه «اِرِز» میان اسرائیل و نوار غزه را بست.

این گذرگاه تنها مسیر عبور پیاده بین اسرائیل و نوار غزه است و روزانه هزاران فلسطینی از آن برای کار به اسرائیل می‌آیند.

اسرائیل تصمیم گرفته که این بار به جای واکنش نظامی به شلیک راکت از نوار غزه در شامگاه جمعه، تنبیهات اقتصادی علیه ساکنان آن باریکه در نظر بگیرد که بسته شدن این گذرگاه مهم‌ترین آنهاست.

اسرائیل ماه گذشته مجوز کار دوازده هزار فلسطینی ساکن نوار غزه را در اسرائیل صادر کرد و وعده داده بود که اگر آرامش ادامه یابد، این عدد را در روزهای آینده به بیست هزار تن برساند.

اگرچه این بار اسرائیل به‌صورت نظامی به شلیک راکت از نوار غزه واکنش نشان نداده است، اما رسانه‌های این کشور می‌گویند که ارتش و دولت آماده هستند که اگر بستن گذرگاه ارز و دیگر اقدامات سیاسی مؤثر نبود، بار دیگر به اقدام نظامی دست زده و حتی وارد یک عملیات گسترده علیه حماس و جهاد اسلامی شوند.


پربیننده‌ترین‌ها

پنجره
فردا
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید