امانوئل مکرون برای دومین بار رئیس‌جمهور فرانسه شد

۱۴۰۱/۲/۴

امانوئل مکرون توانست با نزدیک به ۵۸ درصد آرا در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در برابر مارین لوپن به پیروزی برسد و برای دومین بار رئیس‌جمهور فرانسه شود.

مارین لوپن نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که توانست حدود ۴۲ درصد آرا را در مرحله دوم این انتخابات از آن خود کند، گفت همین میزان بی‌سابقه رای به او به خودی خود، «یک پیروزی قاطع» است.

رهبران اتحادیه اروپا از پیروزی دوباره امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه استقبال کردند. همچنین رهبران کشورهای بلژیک، هلند و ایتالیا در پیام‌هایی از این پیروزی استقبال کردند و آن را به نفع اروپا دانستند.

پیروزی مکرون برای دومین بار در حالی است که بر اساس برآورد چند موسسه نظرسنجی و افکارسنجی معتبر ، ۲۸ درصد مردم فرانسه در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت نکردند.

این میزان نسبت به مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری امسال کمتر از دو درصد افزایش یافته، اما نسبت به رکورد عدم مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری که مربوط به سال ۱۹۶۹ است، بیش از سه درصد کمتر است.

با این حال، پس از سال ۱۹۶۹ و سال ۲۰۱۷، این سومین بار است که میزان عدم مشارکت بین دو مرحله انتخابات ریاست جمهوری افزایش می‌یابد.

در حالی که رای‌گیری در حوزه‌های انتخابیه سرزمین‌های فرامرزی فرانسه و همچنین نمایندگی‌های فرانسه در کشورهای خارجی، از روز شنبه آغاز شده بود، درهای مراکز رای‌گیری در خود خاک فرانسه از ساعت هشت صبح روز یکشنبه ۴ اردیبهشت به روی حدود رای‌دهندگان گشوده شد.

شعبه‌های را‌ی‌گیری تا ساعت ۱۹ در شهرهای کوچک و تا ساعت ۲۰ در شهرهای بزرگ باز بودند و حدود ۴۸.۷ میلیون فرانسوی می‌توانستند در این دور از انتخابات فرانسه شرکت کنند.

امانوئل مکرون و مارین لوپن به ترتیب با اختلاف نزدیک به پنج درصد در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که دو هفته پیش برگزار شد، به مقام‌های اول و دوم رسیدند و به مرحله دوم این انتخابات راه یافتند.

این دو در سال ۲۰۱۷ نیز به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه راه یافته بودند و مکرون توانسته بود با ۶۶.۱ درصد آرا به پیروز نهایی انتخابات شود.

مکرون با پیروزی دوباره در انتخابات فرانسه، طلسم انتخاب نشدن مجدد یک رئیس‌جمهور فرانسه پس از بیست سال را شکاند.

پیامدهای دو بحران شیوع کرونا و وقوع جنگ اوکراین بر کارزارهای انتخاباتی در فرانسه بسیار تاثیرگذار بود.

همچنین پیامدهای اصلاحات اقتصادی در دوران امانوئل مکرون بر کاهش میزان محبوبیت او نسبت به پنج سال پیش تاثیر گذاشت.

با این حال، بر اساس نظرسنجی‌هایی که تا روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی انجام شد، او همچنان بخت اول پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به شمار می‌رفت.

خلاصه خبرها
مرور مطبوعات
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید