تنش بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایران؛ مرز دوغارون/اسلام‌قلعه بسته شد

شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۰۳

در پی انتشار گزارش‌ها درباره درگیری مرزی میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایران در مرز دوغارون/اسلام‌قلعه و آماده‌باش نیروهای دو طرف، خبرگزاری تسنیم از بسته شدن موقت این گذرگاه مرزی خبر داد.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ابراهیم رئیسی در امور افغانستان، نیز دلیل این درگیری را «جاده سازی بدون هماهنگی قبلی» توسط طالبان و «نقض مرز» اعلام کرد.

کاظمی قمی به تسنیم گفت که مقام‌های جمهوری اسلامی در تماس با وزارت داخله و دفاع طالبان گفته‌اند «اقدامات باید متوقف و موضوع در چارچوب کمیسیون عالی مرزی و مدرنیزاسیون اسناد دو کشور حل و فصل شود».

اندکی پیشتر خبرگزاری تسنیم وقوع «درگیری مرزی» را رد کرده و در عین حال گفته بود ویدیوهای منتشر شده «مربوط به ماجرای جاده‌سازی طالبان در مناطق مرزی است».

قبل از آن نیز شبکه طلوع‌نیوز افغانستان به نقل از مولوی همایون همت، معاون کمیساری اسلام‌قلعه، گزارش داده بود که نیروهای طالبان یک خودروی نظامی ایران را که وارد خاک افغانستان شده بود توقیف کردند.

ویدیوی منتشر شده نشان می‌دهد که یک خودروی گشت نیروهای مرزی ایران در کنترل طالبان قرار دارد و سرنشینان آن که لباس نظامی به تن دارند در فاصله کمی از خودرو نگاه داشته شده‌اند.

نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی و طالبان پیش از این نیز چندین بار درگیر شده‌اند.

حدود سه ماه پیش رسول موسوی، مدیرکل غرب آسیا در وزارت خارجه ایران، دلیل این درگیری‌ها را «غیرحرفه‌ای بودن» مرزبانان طالبان ذکر کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
جهان‌نما
میراث ناملموس

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید