وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادی عماد شرقی و پایان باجگیری سیاسی ایران شد

۱۴۰۱/۲/۳

وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادی عماد شرقی و توقف باجگیری سیاسی ایران شد و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز تاکید کرد که این شهروند دوتابعیتی و همچنین مراد طاهباز و نمازی‌ها باید به خانه برگردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز شنبه سوم اردیبهشت در توییتی نوشت چهار سال است که خانواده عماد شرقی با اضطراب چشم‌انتظارند که حکومت ایران عماد را آزاد کند.

او با تاکید بر اینکه با عماد شرقی هم مانند بسیاری دیگر به مثابه باج‌گیری سیاسی رفتار شده نوشت: «از ایران می‌خواهیم این عمل غیرانسانی را متوقف و عماد را آزاد کند.»

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در توییتی با اشاره به ۵۰۰ روز حبس عماد شرقی در زندان اوین، تاکید کرد که او،‌ مراد طاهباز و سیامک و باقر نمازی باید همین حالا اجازه داشته باشند که به خانه برگردند.

در روزهای اخیر شمار دیگری از مقام‌های آمریکایی، از جمله سخنگوی وزارت خارجه و همچنین سناتور مارکو روبیو، خواستار آزادی این شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران شده‌اند.

عماد شرقی، بازرگان ایرانی-آمریکایی که اکنون ۵۶ سال دارد، ابتدا در اردیبهشت ۹۷ بازداشت و در آذر ۹۸ از همه اتهامات تبرئه شد؛ با این حال دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بعدا اعلام کرد که او به صورت غیابی محاکمه و به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

عماد شرقی به عنوان معاون بین‌الملل شرکت «سراوا»، مالک برندهایی چون دیجی‌کالا و علی‌بابا، بود و جمهوری اسلامی او را به «جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نظامی» متهم و به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است.

او آذر سال ۹۸ از همه اتهامات تبرئه شد اما سپس اعلام شد که به صورت غیابی محاکمه و به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.شرقی پس از اطلاع از این حکم تصمیم به فرار از ایران گرفت، اما در اواخر دی‌ماه ۹۹در ایستگاه بازرسی استان آذربایجان غربی بازداشت شد.

در هفته‌های گذشته برخی رسانه‌های ایران، از جمله روزنامه فرهیختگان، گزارش دادند که قرار است در ازای آزادی مراد طاهباز، سیامک نمازی و محمدباقر نمازی، مبلغ هفت میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران آزاد شود. پس از آن نیز گزارش‌هایی درباره «بروز مشکل در مذاکرات» منتشر شد.

درخواست آنتونی بلینکن و رابرت مالی از جمهوری اسلامی برای پایان دادن به باجگیری سیاسی در حالی مطرح شده که موضوع سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی به اختلاف اصلی دو کشور برای دستیابی به توافق هسته‌ای تبدیل شده است.

موضوع درآمدزایی یا فشار سیاسی از طریق گروگان گرفتن شهروندان دوتابعیتی در ایران در سال‌های اخیر آشکار بوده و برخی مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله محسن رضایی، نیز تلویحا یا به صراحت آن را تایید کرده‌اند.

با امضای برجام در دوره اوباما چند زندانی دوتابعیتی از ایران آزاد شدند و بعدا مشخص شد که آمریکا برای آزادی آنان ۴۰۰ میلیون دلار به صورت نقدی به ایران منتقل کرده است.

چندی پیش، ۲۵ اسفند، نیز نازنین زاغری و انوشه آشوری آزاد شدند و همزمان اعلام شد که بدهی بریتانیا به ایران پرداخت شده است.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید