سفیر آمریکا در سازمان ملل: اگر برجام احیا نشود، نمی‌گذاریم ایران به سلاح هسته‌ای برسد

۱۴۰۱/۲/۲

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، گفت ممکن است دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران صورت نگیرد، اما دولت بایدن برای تلاش جهت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد شده است.

گرینفیلدجمعه در گفت‌وگو با العربی الجدید گفت: «موضوع برنامه هسته‌ای ایران به شورای امنیت نرفته، اما اگر این اتفاق بیافتد ما آماده‌ایم رای بدهیم و موضوعاتی را که به منافع مشترک ما مربوط می‌شود با کشورهای جهان بررسی کنیم.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت موضوع هسته‌ای ایران یکی از حوزه‌هایی بوده که آمریکا توانسته با همه اعضای شورای امنیت همکاری نزدیکی درباره آن داشته باشد.

او گفت: «فکر می‌کنم، همه اعضای شورای امنیت خواستار این هستند که آمریکا به برجام برگردد و این توافق به طور کامل به اجرا درآید.»

گرینفیلد افزود: اگر موضوع هسته‌ای ایران به شورای امنیت ارجاع شود، آنچه که جمهوری اسلامی خواهد شنید این است که جهان خواستار اقدام در این زمینه است و ایران را مسئول جلوگیری از این تلاش‌ها می‌داند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: «ما توافق کردیم که اگر آنها [ایران] به پایبندی به تعهدات مشترک برگردند، ما نیز به پایبندی به این تعهدات برمی‌گردیم. و قسمت اصلی همین جاست. ما آماده‌ایم، ولی آنها آماده نیستند.»

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگو با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت هیچ تردیدی در اراده جمهوری اسلامی برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

امیرعبداللهیان گفت: «آمریکا باید زیاده خواهی‌ها و تردید را کنار گذاشته و در مسیر واقع بینی و راه حل گام بردارد. اکنون سه کشور اروپایی، روسیه و چین آماده نهایی شدن توافق هستند. دولت فعلی آمریکا باید جسارت اصلاح سیاست‌های اشتباه گذشته کاخ سفید را داشته باشد.»

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه تاکید کرد که اگر ایران خواهان لغو تحریم‌های فراتر از برجام است، باید نگرانی‌های فراتر از برجام ایالات متحده را برطرف کند.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، که نامش ذکر نشد، پنج‌شنبه ضمن بیان این مطلب افزود: «تحت هرگونه توافقی با ایران، ایالات‌متحده به صورت جدی از ابزارهای قدرتمند خود برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و حمایت آن از تروریسم و گروه‌های نیابتی تروریستی استفاده خواهد کرد.»

پیشنهاد ایران برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی در حالی به یکی از موانع اصلی در مذاکرات وین تبدیل شده که ۹۰۰ نفر از شهروندان آمریکایی که خود یا خانواده‌شان هدف حملات سپاه پاسداران یا گروه‌های مرتبط با این نهاد قرار گرفته‌اند در نامه‌ای به جو بایدن خواستار باقی ماندن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی شده‌اند.

از سوی دیگر، ۴۰ مقام دولتی پیشین آمریکا و کارشناس غربی حوزه منع گسترش تسلیحات در بیانیه‌ای از جو بایدن خواستند مذاکرات احیای برجام را با موفقیت به پایان برساند و هشدار دادند ایران یک یا دو هفته تا تولید اورانیوم کافی با درجه تسلیحات برای سوخت بمب فاصله دارد.

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید