وزیر خارجه ایران: از خطوط قرمز خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم

۱۴۰۱/۲/۱

وزیر خارجه ایران در تماس تلفنی با وزیر خارجه سوریه درباره روند مذاکرات هسته‌ای گفت هنوز از رسیدن به توافق خوب و پایدار دور نشده‌ایم اما ما حاضر نیستیم از خطوط قرمز خود عقب‌نشینی کنیم. همزمان مشاور خامنه‌ای در امور نیروهای مسلح گفت مردم باید همچنان مقاومت کنند تا مشکلات حل شود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در تماس تلفنی پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ماه خود با وزیر خارجه سوریه، افزود: تبادل پیام‌ها بین ما و آمریکایی‌ها از طریق اتحادیه اروپا در حال انجام است.

امیرعبداللهیان گفت که در مسیر تبادل این پیام‌ها بارها تاکید کرده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران نه به زیاده خواهی‌ها توجه دارد و نه از خطوط قرمز خود حاضر به عقب‌نشینی است.

در این گفت‌وگوی تلفنی، فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه با ابراز خشنودی از روابط ایران و سوریه، گفت که دمشق برای برگزاری هر چه سریعتر کمیسیون عالی مشترک برای توسعه همکاری‌ها با ایران آمادگی دارد.

تاکید وزیر خارجه ایران بر عدم عقب‌نشینی از خطوط قرمز، ساعتی پس از آن انجام شد که یک مقام ارشد اسرائیلی به روزنامه تایمز اسرائیل گفت که مقام‌های دولت بایدن به همتایان اروپایی خود اطلاع داده‌اند که آمریکا قصد ندارد سپاه پاسداران را به عنوان بخشی از مذاکرات احیای برجام در وین، از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف کند.

این مقام ارشد اسرائیلی افزود که علیرغم پیام آمریکا به طرف‌های اروپایی برجام، دولت بایدن همچنان در حال بررسی حذف بخشی از سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است.

در همین حال ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز پنج‌شنبه در پاسخ به پرسشی درباره سخنان این مقام اسرائیلی گفت: من هیچ نظری در مورد آن ندارم و ما مذاکرات خود را علنی نمی‌کنیم اما در حال هماهنگی نزدیک با متحدان اروپایی خود در این مورد و هماهنگی با کشورهای ۱+۵ هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که ما در چند ماه گذشته در مذاکرات پیشرفت قابل توجهی بدست آورده‌ایم اما دستیابی به توافق قطعی نیست.

در همین حال یحیی رحیم صفوی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران و دستیار و مشاور خامنه‌ای در امور نیروهای مسلح، در سالگرد محمد حجازی جانشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در اصفهان گفت: از تهدید‌ها و تحریم‌ها به منافع می‌رسیم و نگاه به همسایگان و شرق، نگاهی استراتژیک و درست است.

مشاور خامنه‌ای در امور نیروهای مسلح از مردم خواست همچنان مقاومت کنند و افزود: جمع‌بندی این است که گشایش نزدیک است اما باید مقاوم باشیم تا مشکلات حل شود.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید