آمریکا و کشورهای منطقه خواستار پرهیز اسرائیل و فلسطین از افزایش تنش‌ها شدند

۱۴۰۱/۱/۳۰

با ادامه تنش‌ها در بیت‌المقدس شرقی، آمریکا و کشورهای منطقه بر ضرورت خودداری طرف‌های اسرائیلی‌ و فلسطینی‌ از افزایش بیشتر تنش‌ها تاکید کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، سه‌شنبه در تماس با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، با تاکید بر لزوم پرهیز طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی از افزایش تنش‌های بیت‌المقدس شرقی، بر حمایت آمریکا از بهبود وضعیت زندگی مردم فلسطین و مذاکره برای رسیدن به راه‌حل تشکیل دو کشور تاکید کرد.

بلینکن همچنین در تماس با همتای اسرائیلی خود یائیر لاپید نیز ضمن تاکید بر حمایت قاطع ایالات‌متحده از اسرائیل، درباره تنش‌های بیت‌المقدس شرقی و سایر مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.

بلینکن همچنین در تماس با همتای اردنی خود درباره خشونت‌های اخیر در اسرائیل و کرانه باختری، گفت‌وگو کرد و خواستار حفظ آرامش اماکن مذهبی در بیت‌المقدس شد.

در این میان، آکسیوس به نقل از سه منبع آگاه گزارش داد که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا این هفته با هدف کمک به کاهش تنش‌ها در بیت‌المقدس شرقی به صورت فوری به اسرائیل، فلسطین، مصر و اردن سفر می‌کند.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، در تماس تلفنی با هرتزوگ رییس‌جمهور اسرائیل بر جلوگیری از آنچه «اقدامات تحریک‌آمیز و تهدید‌آمیز علیه وضعیت مسجدالاقصی» خواند، تاکید کرد.

در همین حال، وزارت خارجه امارات متحده عربی در اعتراض به درگیری‌های رخ داده در مسجدالاقصی سفیر اسرائیل در این کشور را احضار کرد.

در پی چند حمله تروریستی در سرزمین‌های اسرائیلی طی دو هفته گذشته، اسرائیل تدابیر امنیتی را در سراسر کشور افزایش داده است. در این میان درگیری فلسطینیان و اسرائیلی‌ها در اطراف مسجد‌الاقصی نگرانی‌ها را در مورد احتمال گسترش فزاینده این بحران تشدید کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید