ادامه پاسکاری طرح صیانت؛ قالیباف به شورای عالی فضای مجازی نامه نوشت

۱۴۰۱/۱/۲۷

با وجود اینکه شورای عالی فضای مجازی پیش از این مجلس را مسئول تصویب قانون برای اینترنت دانسته بود، رییس مجلس از این شورا درخواست کرد سیاست‌های کلان مربوط به فضای مجازی را مشخص کند.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، روز شنبه ۲۷ فروردین به همشهری آنلاین گفت که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، در نامه‌ای به رییس شورای عالی فضای مجازی خواسته است که دولت و این شورا سیاست‌های کلان مربوط به فضای مجازی را مشخص کنند.

فیروزآبادی این درخواست را مرتبط با طرح معروف به صیانت دانست و گفت مجلس سعی دارد این طرح «معقولیت اجتماعی هم داشته باشد».

او گفت: «مدت زیادی است که طرح مربوط به فضای مجازی در مجلس محل بحث و بررسی است و بین کمیسیون‌ مشترک و صحن در تردد است.»

به گفته فیروزآبادی، درخواست اخیر قالیباف نیز «در راستای کسب معقولیت اجتماعی است».

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت که نامه قالیباف در اولین جلسه این شورابررسی خواهد شد.

این درخواست در حالی مطرح شده که شورای عالی فضای مجازی در آخرین جلسه خود مجلس را مسئول تصویب قانون درباره محدودتر کردن اینترنت دانسته بود.

اعضای شورای عالی فضای مجازی ۲۴ اسفند در آخرین جلسه سال گذشته به ریاست ابراهیم رئیسی تاکید کرده بودند: «چون وظیفه قانون‌گذاری به عهده مجلس شورای اسلامی است این طرح نیز بهتر است در مجلس به سرانجام برسد.»

یک روز پیش از آن جلسه نیز فیروزآبادی گفته بود: «با توجه به مخالفت وسیع اجتماعی و سایر اشکالات، صلاح نمی‌دانم که این طرح ادامه پیدا کند.»

مصوبه کمیسیون طرح محدودیت اینترنت درباره تصویب کلیات این طرح توسط هیات رییسه مجلس در اسفند ماه باطل شد و اعلام شد که تصمیم‌گیری جدید در این‌باره در آینده انجام خواهد شد.

روز ۲۲ فروردین نیز مجلس یک جلسه غیرعلنی درباره نحوه بررسی این طرح برگزار کرد و پس از آن تعدادی از نمایندگان خبر دادند که بر اساس رای گیری «استمزاجی»، بررسی این طرح در کمیسیون ویژه ادامه نخواهد یافت و باید در صحن بررسی شود.

با این حال هنوز هیات رییسه مجلس درباره وضعیت نهایی این طرح اظهار نظر نکرده است.

تازه‌ترین خبرها

تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید