درخواست برجسته‌ترین مخالف پوتین برای تشکیل یک جبهه اطلاعاتی علیه روسیه

۱۴۰۱/۱/۳۰

الکسی ناوالنی، مخالف برجسته پوتین که هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد، از دولت‌های غربی خواست تا با ایجاد یک کارزار تبلیغاتی در فضای مجازی با پروپاگاندای گسترده روسیه درباره جنگ علیه اوکراین مقابله کنند. روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی به این جزئیات این درخواست پرداخته است.

ناوالنی با تاکید بر اینکه حمایت ۷۵ درصدی مردم روسیه از تهاجم روسیه علیه اوکراین بر اساس نظرسنجی‌ها «دروغ کرملین» است، خواستار تشکیل یک «جبهه اطلاعاتی» علیه حمله روسیه به اوکراین شده است.

او در یک رشته توئیت طولانی از رهبران کشورهای غربی خواست با استفاده از یک کارزار گسترده آگهی‌های تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی با تبلیغات کرملین در مورد تهاجم مقابله کنند.

ناوالنی در این رشته توئیت نوشت: «ما به آگهی‌های تبلیغاتی زیادی نیاز داریم. یک کارزار بزرگ ملی ضد جنگ با یک کمپین تبلیغاتی آغاز خواهد شد. باید این پیام‌ها را به مردم در سراسر روسیه و روی هر گوشی و تبلتی به آنها رساند.»

او از جو بایدن، بوریس جانسون، اورسولا فون در لاین، مارک زاکربرگ و ساندار پیچای، رئیس شرکت آلفابت (شرکت مادر گوگل)، خواست که فورا راه حلی برای سرکوب تبلیغات پوتین با استفاده از قدرت آگهی‌های تبلیغاتی رسانه‌های اجتماعی بیابند.

استفاده از کمپین آگهی‌های تبلیغاتی راهی برای دور زدن تلاش‌های کرملین برای از بین بردن رسانه‌های مستقل در روسیه خواهد بود. علاوه بر بسته شدن اکثر وب‌سایت‌ها و روزنامه‌های مستقل، دولت روسیه در تلاش‌های خود برای سانسور، دسترسی به فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام را نیز مسدود کرده است.

اقدام ناوالنی بزرگترین اشاره این رهبر مخالف به این سوال پیچیده است که مردم روسیه تا چه اندازه از جنگ در اوکراین حمایت می‌کنند. نتایج نظرسنجی‌ها، از جمله نتایج مرکز مستقل لوادا، حمایت اکثریت مردم روسیه از جنگ را نشان می‌دهد.

اما منتقدان با اشاره به تکنیک‌های ضعیف نظرسنجی، نرخ پایین پاسخ مردم به نظرسنجی‌ها و سایر عوامل می‌گویند بسیاری از مردم روسیه از ابراز مخالفت با جنگ هراس دارند.

از طرفی با حذف برنامه‌های سرگرمی از تمام کانال‌های اصلی دولتی در ماه‌های اخیر، برنامه‌های حامی سیاست‌های کرملین بر شبکه‌های تلویزیونی غلبه پیدا کرده است.

ناوالنی در پیام‌هایی که برای هوادارانش ارسال کرد، نوشت: «واقعیت این است که اکثر شهروندان روسیه دیدگاهی کاملا تحریف شده نسبت به آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد دارند. برای آنها، پوتین یک جنگ کوچک و بسیار موفق را با خونریزی بسیار کم به راه انداخته است. [به آنها گفته می‌شود] سربازان ما قهرمان هستند و تقریبا هیچ تلفاتی وجود ندارد.»

او در ادامه گفت رهبران غربی با همان قیمت یک موشک ضد تانک، می‌توانند ۲۰۰ میلیون ‌بازدید‌ از آگهی‌های تبلیغاتی یا «دست‌کم ۸ میلیون بازدید از یک ویدئو با محتوای درست در مورد آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد به دست بیاورند.»

روسیه نیروهای خود را از کی‌یف، پایتخت اوکراین بیرون کشیده اما در حال تجدید قوا برای یک حمله جدید در شرق اوکراین است. پوتین گفته است جنگ روسیه علیه اوکراین «تا تکمیل نهایی آن و تحقق اهداف تعیین شده ادامه خواهد داشت».


پربیننده‌ترین‌ها

مرور مطبوعات
خبر ورزشی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید