معترضان افغان به کنسولگری جمهوری اسلامی در هرات حمله کردند

۱۴۰۱/۱/۲۲

گروهی از ساکنان هرات در اعتراض به آنچه بدرفتاری در قبال مهاجرین خوانده‌اند، در کنسولگری ایران در این شهر را به آتش کشیدند. معترضان که به سوی این نمایندگی سنگ هم پرتاب می‌کردند، با شلیک هوایی نیروهای طالبان پراکنده شدند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این حمله از مقام‌های طالبان خواست ​​«امنیت سفارت و نمایندگی‌های ایران را تامین کنند».

در این واکنش آمده: «برخی کلیپ‌ها و اظهار ‌نظرها با هدف ایران یا افغانستان‌هراسی در حال انتشار است که تحریک عواطف مردم دو کشور را  هدف قرار داده و هوشیاری بیش از پیش مردم و مسئولین دو کشور را می طلبد.»

در کابل هم شماری از شهروندان روز دوشنبه ۲۲ فروردین با تجمع در مقابل سفارت ایران به «بدرفتاری» با مهاجران افغان در ایران اعتراض کردند.

معترضان بنری با عکس‌هایی از مهاجرین در دست داشتند که روی آن نوشته شده «آیا افغان انسان نیست!»

خبرگزاری صدا و سیما در گزارشی از این حمله نوشته که معترضان  «علاوه بر آتش زدن لاستیک در مقابل سرکنسول‌گری، دوربین های امنیتی را شکستند.»

به نوشته این خبرگزاری، حمله کنندگان موفق به ورود به سرکنسول‌گری نشدند.

بهادر امینیان سفیر ایران در افغانستان روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با تلویزیون طلوع‌نیوز افغانستان گفته بود: «بدرفتاری با مهاجران افغانستان سیاست ایران نیست.» او اعضای سازمان مجاهدین خلق را متهم کرد که ویدیو‌های جعلی درباره بدرفتاری با مهاجران افغان منتشر می‌کنند.

سفیر ایران در کابل در دو روز گذشته در مورد مهاجرین افغان با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان و حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان گفتگو کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری روز دوشنبه ۲۲ فروردین خود گفت: «موج آوارگان به ایران نمی‌تواند ادامه یابد و مسئولیت بر دوش یک همسایه قرار بگیرد.»

او افزود: «برخی تلاش می‌کنند موج ایران‌هراسی را در افغانستان ایجاد کنند یا برخی در ایران موج افغانستان‌هراسی ایجاد کنند.»

اخبار
جهان‌نما
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید