تهران، آلوده‌ترین شهر جهان برای دومین روز متوالی

۱۴۰۱/۱/۲۰

به گفته یک موسسه جهانی رصد کننده شاخص کیفیت هوا در کشورهای مختلف، تهران در روز شنبه برای دومین روز آلوده‌ترین شهر جهان بود. همزمان، استاندار تهران گفته است وضعیت هوا بهتر شده و به همین دلیل ادارات تعطیل نشد.

موسسه آی.کیو.ایر که شاخص کیفیت هوا در کشورها را منتشر می‌کند، روز شنبه ۲۰ فروردین برای دومین روز متوالی تهران را به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان در جدول رده‌بندی خود گزارش کرد.

در ساعات مختلف روز شنبه، شاخص تهران در این رده‌بندی ۱۷۸ و بالاتر بود. در رتبه‌های دوم تا پنجم این رده‌بندی نیز چیانگ‌مای و بانکوک، دو شهر تایلند، کراچی در پاکستان، و شن‌یانگ در چین قرار داشتند اما شاخص آلودگی آنها بین ۱۵۲ تا ۱۵۶ بود.

بر اساس شاخص‌های هواشناسی ایران نیز آلودگی هوای تهران در روز شنبه تا ۲۸۸ نیز بالا رفت.

محمدمهدی میرزایی قمی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، گفت روز شنبه توده دوم گرد و خاک از غرب کشور به پایتخت رسید و باعث افزایش دوباره شاخص آلودگی هوا تا عدد ۲۸۸ شد.

با این حال محسن منصوری، استاندار تهران، گفت وضعیت هوا در روز شنبه بهتر شده و شاخص آلودگی به زیر ۲۰۰ رسیده است.

او گفت از نظر کارشناسان هواشناسی، کیفیت هوای تهران «رو به بهبود است و به همین دلیل تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات لغو شد».

سازمان هواشناسی ایران روز جمعه اعلام کرده بود توده گرد و غبار در روزهای آینده ۲۶ استان از جنوب غربی تا شمال شرقی کشور را درگیر خواهد کرد و این وضعیت تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.

روز شنبه در اکثر استان‌های ایران آلودگی هوا بر اثر گرد و غبار گزارش شد. هوای شهر مشهد ناسالم برای همه گروه‌ها اعلام شده و مدیر فرودگاه ایلام نیز گفت بعدازظهر شنبه یک هواپیما نتوانست به دلیل گرد و غبار در این شهر فرود بیاید و به تهران بازگشت.

مقام‌های خوزستان نیز با اشاره به تشکیل توده گرد و خاک در این استان، برای روزهای شنبه تا دوشنبه «هشدار نارنجی» صادر کردند.

مقام‌های دولتی منشا آلودگی اخیر را طوفان گرد و خاک وارد شده از عراق اعلام کرده‌اند اما صادق ضیائیان، رییس مرکز ملی پیش‌بینی مخاطرات هوا، گفته است غبارهای موجود در هوا هم منشا داخلی دارند و هم منشا خارجی اما سهم هر یک از آنها قابل تفکیک نیست.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید