همسر شهاب دلیلی: تا همه گروگان‌ها آزاد نشوند، آمریکا نباید با ایران توافق کند

۱۴۰۱/۱/۱۷

ناهید دلیلی، همسر شهاب دلیلی شهروند ایرانی دارای اقامت آمریکا که در ایران زندانی است، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفت تا زمانی‌که همه گروگان‌های جمهوری اسلامی آزاد نشوند، دولت جو بایدن نباید با ایران به هیچ توافقی برسد.

ناهید دلیلی که به تازگی درباره وضعیت همسرش اطلاع‌رسانی کرده، گفت شهاب دلیلی شش سال پیش، و یک سال پس از مهاجرت به آمریکا، برای خاکسپاری پدرش به ایران رفت و بعد از یک هفته، زمانی که قصد بازگشت به آمریکا را داشت، بازداشت و به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» آمریکا به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

به گفته او، در این مدت دو وکیل در ایران با تلاش‌های زیاد، همه ابزارهای قانونی را برای آزادی شهاب دلیلی به کار گرفتند، اما تاثیری در حکم و اجرای آن نداشت.

همسر این زندانی سیاسی درباره شرایط نامناسب نگهداری شهاب دلیلی در زندان ابراز نگرانی کرد و درباره سکوت خانواده او به مدت چندین سال، گفت بازداشت همسرش «شوک بزرگی» به خانواده وارد کرد زیرا اولین اتقاق از این نوع در این خانواده بود.

ناهید دلیلی ادامه داد: «از آنجا که می‌دانستم شهاب بی‌گناه است هر روز منتظر بودم که بازگردد و دلیلی نمی‌دیدم برای این که در این مورد صحبت کنم.»

او که پیشتر از «تهدیدها و وعده‌های مقامات امنیتی جمهوری اسلامی» در زمینه وضعیت همسرش خبر داده، همچنین تاکید کرد: «علاوه بر این، ما [از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی] به سکوت تشویق شده بودیم، تا این پرونده مسیر خودش را بهتر در ایران طی کند.»

همسر این زندانی سیاسی همچنین درباره اقداماتی که تاکنون در آمریکا برای آزادی دلیلی انجام داده، گفت: «ما با وزارت خارجه دولت‌های ترامپ و بایدن در تماس بودیم و آنها از وضعیت شهاب مطلع‌اند و من اطلاع دارم که آقای رابرت مالی از طریق نزار زکا و بری روزن [دو گروگان پیشین] در این باره مطلع است.»

او ادامه داد: «با توجه به مذاکرات وین و پیام‌هایی که وزارت خارجه در این زمینه صادر می‌کند نام شهاب هم آورده می‌شود، وقتی دیدم که فقط صحبت از چهار گروگان است، تصمیم گرفتم این مساله را رسانه‌ای کنم و از این طریق به گوش دولت بایدن و همچنین به تیم مذاکره‌کننده آمریکا و آقای مالی برسانم که خانواده دلیلی به مدت شش سال است که در آمریکا تنهاست و همسر من در ایران با اتهام مشابه همان چهار گروگان و در همان محل نگهداری می‌شود.»

ناهید دلیلی تاکید کرد که از دولت آمریکا می‌خواهد که صدای خانواده شهاب دلیلی را بشنود و انتظار دارد که در صورت توافق احیای برجام، هیچ کدام از گروگان‌ها در ایران باقی نمانند.

همسر آقای دلیلی،‌ پیشتر نیز در مصاحبه با ان‌بی‌سی‌نیوز از دولت جو بایدن خواسته بود آزادی این زندانی سیاسی را تضمین کند.

در روز شنبه ۱۳ فروردین ژیو وانگ و نزار زکا به خانه شهاب دلیلی در ویرجینیا رفتند و با خانواده او دیدار کردند. بری روزن هم در تماسی ویدیویی حمایت خود را از درخواست آزادی فوری این زندانی سیاسی ابراز کرد.

شهاب دلیلی سال گذشته به دنبال درگذشت مادرش، با وجود حضور در ایران نتوانست در مراسم خاکسپاری حاضر شود زیرا مقام‌های زندان با درخواست مرخصی او موافقت نکردند.

جمهوری اسلامی با بازداشت و گروگان گرفتن ایرانیان مقیم خارج یا دوتابعیتی و همچنین شهروندان خارجی، در تلاش برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های خود از دولت‌های خارجی است.

به تازگی انوشه اشوری و نازنین زاغری دو ایرانی بریتانیایی، همزمان با پرداخت بدهی لندن به تهران، پس از چند سال حبس، از زندان‌های جمهوری اسلامی آزاد شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید