یک اپیدمیولوژیست: برای بازگشایی مدارس باید تا دو هفته بعد از سفرهای نوروزی صبر می‌کردند

۱۴۰۱/۱/۱۷

مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست: در صورت ادامه افزایش آمارهای کرونا در روزهای آتی، می‌توان گفت روند افزایشی بیماری شروع شده است. بازگشایی‌ مدارس نگران کننده است، برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها باید دو هفته بعد از تعطیلات صبر می‌کردند تا نتایج سفرها بر روند کرونا مشخص شود.

در همین حال صادق ستاری‌فرد، معاون وزیر و سخنگوی وزارت آموزش‌وپرورش خبر داد که طی دو روز نخست بازگشایی مدارس، حدود ۸۴ درصد دانش‌آموزان به مدرسه رفته‌اند و این آمار در تهران ۷۵ درصد بوده است.

مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست، اما با انتقاد از شتاب‌زدگی در بازگشایی‌ مدارس و دانشگاه‌ها، گفت که این بازگشایی‌ها به شدت نگران کننده است و برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها باید دو هفته بعد از سفرهای نوروزی صبر می‌کردند.

او اضافه کرد که در حال حاضر در صورت افزایشی شدن روند کرونا در کشور، نمی‌توان به طور قطعی گفت که آیا بازگشایی‌ مدارس و دانشگاه‌ها باعث این افزایش شده یا تعطیلات نوروزی دلیل آن است.

یونسیان گفت این اوضاع مناسبی نیست که مدارس و دانشگاه را باز می‌کنیم و بعد هم اعلام می‌کنیم که امکان فاصله‌گذاری فیزیکی هم نداریم و مطمئنم که نمی‌توانیم نظارت و کنترلی هم بر تماس دانش‌آموزان باهم داشته باشیم.

او با انتقاد از حذف ضرورت رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی در مدارس، گفت: باید در این دو سال تمهیداتی در مدارس از سوی آموزش و پرورش اندیشیده می‌شد؛ پایه کاهش تماس، رعایت بهداشت فردی و گذاشتن فاصله‌گذاری فیزیکی است.

یونسیان افزود که بنابر دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت، ‌یونسکو و یونیسف برای بازگشایی مدارس، باید اولیا از تمهیدات مدارس مطلع شوند و مدارس نیز باید دانش‌آموزان، کارکنان، معلمان را تشویق کنند در صورت احساس بیماری در خانه بمانند، نباید سخت‌گیری شود و باید افراد تشویق شوند در صورت احساس ناخوشی، در خانه بمانند.

یونسیان افزود که یکسری از مردم در هفته اول تعطیلات سفر رفتند و ممکن است آلوده شده باشند و با توجه به آغاز جابجایی‌ها از ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۰، انتظار داریم که اگر بنا به افزایشی باشد، از روزهای پایانی همین هفته شاهد آن باشیم.

این اپیدمیولوژیست گفت که تعداد مرگ‌ روزانه در حال کاهش بود و به ۳۸ مورد رسید اما به یکباره افزایش یافته و به بیش از ۵۰ مورد رسیده و همان زمان هم تعداد موارد مراجعه‌ ما دو برابر شده است، گفت: در صورت ادامه افزایش آمارهای کرونا در روزهای آتی، می‌توان گفت روند افزایشی بیماری شروع شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
پنجره
فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید