رییس جمهوری اوکراین: راهی جز مذاکره با روسیه برای پایان جنگ وجود ندارد

۱۴۰۱/۱/۱۶

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، اعلام کرد برگزاری مذاکرات این کشور با روسیه «تنها گزینه» برای کی‌یف است، هرچند چنین مذاکراتی پس از آنچه در بوچا اتفاق افتاد به یک «چالش» تبدیل شده است.

زلنسکی روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین در اظهاراتی که از تلویزیون اوکراین پخش شد، گفت: «همه ما، از جمله خود من، حتی امکان مذاکره را به عنوان یک چالش درک خواهیم کرد.»

او ادامه داد: «این چالش درونی است، اول از همه، چالش انسانی است. سپس، وقتی به خودمان آمدیم، باید این کار را انجام دهیم و من فکر می‌کنم که گزینه دیگری نداریم.»

زلنسکی تاکید کرد آنچه در بوچا اتفاق افتاده نابخشودنی است، اما اوکراین و روسیه باید از گزینه دشوار ادامه مذاکرات استفاده کنند.

رییس‌جمهور اوکراین با این حال گفت احتمالا دیدار مستقیم میان او و ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه برگزار نشود. این در حالی است که اوکراین پیشتر از احتمال برگزاری چنین دیداری سخن گفته بود.

روز دوشنبه زلنسکی در سفر به شهر بوچا در حومه کی‌یف که به تازگی انتشار تصاویر اجساد غیرنظامیان در آن پس از ترک نیروهای روسیه واکنش‌های گسترده بین‌المللی را برانگیخته، گفت اکنون پس از کشف این اجساد مذاکره اوکراین با روسیه دشوارتر شده است.

زلنسکی روسیه را متهم به قتل‌عام و نسل‌کشی اوکراینی‌ها در این شهر کرده است. مقام‌های روسیه گزارش‌ها درباره کشتار غیرنظامیان در بوچا را رد کرده‌اند.

مسکو اعلام کرده «شواهد» خود را روز سه‌شنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد تا ثابت کند نیروهای روسیه عامل این کشتار نبوده‌اند.

رییس‌جمهور اوکراین همچنین درباره وضعیت نظامی در ماریوپل گفت تلاش‌های این کشور برای عقب راندن نیروهای روسی از این بندر استراتژیک جنوب اوکراین با مشکلاتی مواجه شده است.

زلنسکی ادامه داد ترکیه طرحی را برای کمک به تخلیه مجروحان و اجساد کشته شده از ماریوپل ارائه کرده، اما هشدار داد که این ابتکار به اراده پوتین بستگی دارد.

یک سخنگوی صلیب سرخ روز سه‌شنبه اعلام کرد اعضای تیم این کمیته بین‌المللی که روز دوشنبه از سوی نیروهای روسیه در نزدیک ماریوپل دستگیر شده بودند، شب گذشته آزاد شدند.

همزمان، شهردار کی‌یف خطاب به سیاستمداران اروپایی گفت تمام تجارت خود با روسیه را متوقف کنید، این «پول خونین» است.

او افزود وضعیت در پایتخت اوکراین رو به بهبود است، مردم در حال بازگشت هستند، اما در شرق کشور اوضاع بسیار بحرانی است. به گفته شهردار کی‌یف، بیش از پنج هزار غیرنظامی در ماریوپل کشته شده‌اند.

خلاصه خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید