نماینده تهران: خطوط قرمز خامنه‌ای در پیش‌نویس توافق احیای برجام رعایت نشده است

۱۴۰۱/۱/۱۶

علی خضریان، نماینده تهران در مجلس، با اشاره به بندهایی از پیش‌نویس توافق احیای برجام گفت «خطوط قرمز» اعلام شده از سوی علی خامنه‌ای و قانون مجلس برای لغو تحریم‌ها در این پیش‌نویس رعایت نشده و نمی‌تواند مورد تایید مجلس قرار بگیرد.

خصریان روز سه‌شنبه ۱۶ فروردين در یک رشته توییت نوشت: «طبق بند ۱۸، ۱۹ و ۲۵ پیوست بازاجرا، راستی‌آزمایی رفع تحریم‌های آمریکا و اروپا، بر عهده خود آنهاست و ایران هیچ دخالتی در آن ندارد. اما فعالیت‌های ایران در زمینه هسته‌ای طبق بند ۲۰ این پیوست، به طور کامل توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی‌آزمایی می‌شود.»

او ادامه داد بر اساس متن پیش‌نویس، ایران موظف شده اقداماتی برای توقف غنی‌سازی ۲۰ و ۶۰ درصد، «به جز ۲.۵ کیلو غنی‌شده تا ۲۰درصد» بقیه را به زیر ۵ درصد رقیق‌سازی کند.

این نماینده مجلس افزود بر اساس این پیش‌نویس، آمریکا «نه تنها تعهد و تضمین نداده تحریم‌های رفع‌شده را دوباره وضع نکند، بلکه علنا اعلام شده در صورتی که آمریکا تحریم‌های رفع شده را بازوضع نماید، صرفا به‌شرط پایبندی کامل ایران به برجام، به سرمایه‌گذاران ۳۶۵ روز فرصت خروج از ایران می‌دهد.»

او همچنین نوشت تیم ایران «به جای اخذ تضمین قانونی» در مورد خارج نشدن آمریکا از برجام، سخنرانی جو بایدن در اکتبر ۲۰۲۱ به عنوان «یک تضمین محکم و روشن» قبول کرده است.

به گفته خضریان، براساس بند ۲۸ پیوست بازاجرا، «احتمال اعمال مکانیسم ماشه» از سوی آمریکا نیز «به صورت جدی» وجود دارد.

همزمان با این اظهارات، خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه خبر داد که بیش از ۱۹۰نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی خواستار «اخذ تضمین‌های محکم‌تر از طرف مقابل» و «رعایت خطوط قرمز نظام» در مذاکرات هسته‌‌ای وین شدند.

موضع‌گیری اخیر نمایندگان مجلس در ایران در حالی است که در روزهای اخیر در روزهای اخیر موضوع حذف شدن یا نشدن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی همزمان با توافق احیای برجام، در ایران مورد مناقشه قرار گرفته است.

روز گذشته، وبسایت واشینگتن فری‌بیکن نوشت به نسخه‌ای از یک لایحه جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا دست یافته که هدفش منع دولت بایدن از حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی است.

این لایحه با عنوان «قانون جلوگیری از مماشات با تروریست‌ها توسط حامیان تروریسم» حذف احتمالی سپاه را منوط به تصویب کنگره می‌کند.


رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پیشتر اعلام کرده «صرف نظر از این که چه اتفاقی بیفتد»، سپاه پاسداران تحت تحریم‌های واشینگتن باقی خواهد ماند.

همچنین به تازگی و پس از آنکه حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران، بروز «مکث در روند مذاکرات وین» را ناشی از زیاده خواهی طرف آمریکایی خواند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت مشخص است چه کسی در مذاکرات وین پیشنهاد سازنده داشت و چه کسی خواسته‌های غیر مرتبط را مطرح کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید