وزیر نفت ایران: شیوه‌های فروش نفت خود را هرگز فاش نخواهیم کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۵

جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی با اعلام افزایش صادرات نفت ایران در سال گذشته با وجود تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران، گفت: «ما مقاصد و بازارها و شیوه‌های فروش نفت در دولت سیزدهم را هرگز فاش نخواهیم کرد.»

اوجی در گفت‌وگو با ایرنا که قسمت اول آن، روز دوشنبه ۱۵ فروردین منتشر شد، افزود: «افزایش صادرات و دریافت پول آن باعث شد تا وزارت نفت نه تنها تعهد ۱۹۹ هزار میلیارد تومانی دولت را محقق کرد بلکه حدود ۱۰درصد بالاتر از درآمدهای نفتی در سال ۱۴۰۰ به دولت تحویل شد.»

او ادامه داد: «علاوه بر آن نیز ۱۲.۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به سامانه نیما عرضه شده که در چرخاندن چرخ اقتصاد واحدهای تولیدی نقش به سزایی داشته است.»

وزیر نفت درباره تردیدها درباره صحت افزایش صادرات نفت ایران نیز به آمار وزیر اقتصاد ارجاع داد و گفت این میزان درآمدهای صادرات نفت خام و میعانات در سال ۱۴۰۰در حالی است که در سال ۱۳۹۹ مبلغ۱۷ هزار میلیارد تومان بابت صادرات نفت و میعانات گازی به خزانه دولت واریز شد.

پیشتر نیز ابراهیم رئیسی در مشهد گفته بود با وجود «مانع تراشی‌ها» و تلاش‌های «جریان نفوذ»، شرایط فروش نفت ایران «به قبل از تحریم‌ها» رسیده است.

خبرگزاری رویترز ماه گذشته با استناد به گزارش‌های ردیابی نفتکش‌ها خبر داد که واردات چین از نفت ایران در ماه ژانویه از ۷۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفت.

این در حالی است که دولت جو بایدن تاکنون در میانه مذاکرات احیای برجام هیچ فرد یا شرکت چینی را در این زمینه تحریم نکرده است.

پیشتر دو روزنامه نزدیک به دفتر رهبر جمهوری اسلامی و وابسته به دولت، با اعلام افزایش صادرات نفت ایران خواستار توقف مذاکرات احیای برجام شده بودند.

مقام‌های جمهوری اسلامی در حالی از افزایش صادرات نفت خبر می‌دهند، که آمار‌های گمرک حاکی از کاهش یک چهارم صادرات بنزین ایران در ۱۱ ماه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها