قیمت نفت در پی آزادسازی بخشی از ذخایر استراتژیک آمریکا ۷ درصد کاهش یافت

۱۴۰۱/۱/۱۲

پس از دستور جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، برای برداشت ۱۸۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده، قیمت نفت در بازارهای جهانی نزدیک به ۷ درصد کاهش یافت.

‌قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت پس از دستور بایدن برای آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت با ۷ دلار و ۵۴ سنت معادل هفت درصد کاهش به ۱۰۰ دلار و ۲۸ سنت رسید.

نفت برنت دریای شمال نیز برای تحویل در ماه مه با ۵ دلار و ۵۴ سنت کاهش به ۱۰۷ دلار و ۹۱ سنت معامله شد.

میزان کاهش بهای نفت برنت در معاملات آتی برای تحویل در ماه ژوئن نیز با کاهش هفت دلاری، معادل ۵/۶ درصد به ۱۰۵ دلار و ۱۵ سنت کاهش یافت.

این در حالی است که پس از حمله روسیه به اوکراین، نفت برنت و نفت وست تگزاس اینترمیدیت به عنوان دو شاخص قیمت جهانی نفت بالاترین میزان افزایش از سال ۲۰۲۰ را ثبت کرده بودند تا آنجا که بهای نفت برنت ۳۸ درصد و نفت وست تگزاس اینترمیدیت ۳۴ درصد افزایش یافته بود.

دستور روز پنج‌شنبه جو بایدن برای آزادسازی ۱۸۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده سومین مجوزی است که او در شش ماه گذشته برای برداشت ذخایر استراتژیک نفت آمریکا صادر کرده است.

آزادسازی بخشی از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا با هدف تامین کمبود عرضه ناشی از تحریم خرید نفت از روسیه و جلوگیری از افزایش بیشتر نفت خام انجام شد.

به این ترتیب از ماه مه تا شش ماه، روزانه یک میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا آزاد خواهد شد و همزمان به گفته بایدن، متحدان ایالات متحده نیز می‌توانند ۳۰ تا ۵۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک خود را آزاد کنند.

جو بایدن روز پنج‌شنبه ضمن تاکید براینکه بازار نفت نیازمند افزایش عرضه است، گفت شرکت‌های نفت ایالات متحده یا باید افزایش تولید را شروع کنند یا هزینه عدم تولید نفت را پرداخت کنند.

چشم‌انداز
بررسی بازارها
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید