مذاکرات گروه‌های یمنی در ریاض؛ استقبال آمریکا و سازمان ملل از اعلان آتش‌بس در یمن

۱۴۰۱/۱/۱۰

در حالی که مذاکرات گروه‌های مختلف یمنی زیر نظر شورای همکاری خلیج فارس در ریاض آغاز شده، آمریکا و سازمان ملل متحد از اقدام ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی برای اعلان آتش‌بس در یمن استقبال کردند.

نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز چهارشنبه دهم فروردین در مراسم گشایش این نشست گفت: «توافق ریاض یک نقشه راه در یمن است و تکمیل مفاد آن خواسته یمن است.»

او راه‌حل مسالمت‌آمیز را تنها راه حل بحران یمن دانست و گفت که رایزنی‌های یمنی بستری برای تشخیص واقعیت برای گذار کشور از جنگ به صلح است.

در نشست ریاض که تا ۱۸ فروردین ادامه دارد نمایندگان بین‌المللی، از جمله نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، نمایندگان آمریکا و سوئد در امور یمن و نماینده اتحادیه عرب حضور داشتند.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی گفته‌اند در نشست ریاض شرکت نمی‌کنند و این مذاکرات باید در یک کشور بی‌طرف برگزار می‌شد.

نماینده آمریکا در امور یمن روز چهارشنبه در نشست ریاض گفت واشینگتن از تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حل صلح‌آمیز جامع در یمن حمایت می‌کند.

به گزارش العربیه، در این رایزنی‌ها قرار است مسائلی در حوزه‌های نظامی، سیاسی و اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد و درباره باز کردن گذرگاه‌های بشردوستانه گفت‌وگو شود.

همزمان با آغاز این گفت‌وگوها، آتش‌بس یکجانبه پیشنهادی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی نیز از روز چهارشنبه در یمن برقرار می‌شود.

این ائتلاف روز سه‌شنبه اعلام کرد که با هدف ایجاد «فضایی مثبت در ماه رمضان» و برای کمک به مذاکرات طرف‌های یمنی این آتش‌بس یکجانبه را اعلام می‌کند.

ترکی مالکی، سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف، اعلام کرد این تصمیم به تقاضای شورای همکاری خلیج فارس صورت می‌گیرد. همچنین برخی گزارش‌ها از تلاش سازمان ملل برای برقراری این آتش‌بس حکایت دارد.

نماینده سازمان ملل در نشست ریاض برقراری آتش‌بس را «گامی در جهت درست» خواند و پیش از نشست ریاض نیز، سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد با استقبال از تلاش‌ها برای توقف جنگ در یمن، از همه طرف‌ها خواست «از این فرصت برای تعامل سازنده و بدون پیش‌شرط» با نماینده سازمان ملل متحد استفاده کنند.

دو منبع آگاه به رویترز گفتند سازمان ملل متحد پیش‌نویسی را برای آتش‌بس موقت در ماه رمضان در ازای اجازه پهلوگیری کشتی‌های سوختی در بندر حدیده تحت کنترل حوثی‌ها و تعداد اندکی پرواز تجاری از فرودگاه صنعا تهیه کرده است.

در هفته‌های اخیر حمله‌های حوثی‌های مورد حمایت تهران علیه تاسیسات غیرنظامی عربستان سعودی و امارات متحده عربی افزایش یافته است.

خلاصه خبرها
تیتر اول
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید