سناتور دموکرات به ایران اینترنشنال: حذف سپاه پاسداران از فهرست تروریستی قابل فهم نیست

۱۴۰۱/۱/۹

کریس کونز،‌ سناتور دموکرات، در گفت‌وگوی اختصاصی با آرش اعلایی از ایران اینترنشنال با تاکید براینکه نگرانی‌های عمیقی در زمینه احتمال حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی توسط دولت بایدن دارد، گفت: سپاه پاسداران همچنان یک بازیگر خطرناک و بی‌ثبات کننده است.

این سناتور دموکرات که از حامیان نزدیک بایدن است، افزود: من نمی‌فهمم چرا سپاه پاسداران باید از فهرست گروه‌های تروریستی خارج شود. این برای من قابل فهم نیست. البته من در جریان آخرین اطلاعات نیستم و نمی‌دانم در ازای این اقدام چه چیزی به دست می‌آوریم، چون به هر حال باید چیز بسیار مهمی به دست بیاید.

سناتور کریس کونز به ایران اینترنشنال گفت که‌ سرکوب حقوق بشر، صدور خشونت به منطقه و برنامه موشک‌های بالستیک ایران باید در مذاکرات مورد توجه قرار گیرد.

او گفت من متوجه‌ام که ضروری است در حال حاضر بر مساله غنی‌سازی اورانیوم در جمهوری اسلامی تمرکز کنیم چون در صورت شکست احیای برجام، نگرانی‌ها در باره فعالیت‌های هسته‌ای کنترل نشده و غیرقابل نظارت ایران بسیار بالا خواهد رفت اما باید حواسمان به این هم باشد که رفتار ایران در چند سال اخیر، دست‌کم در سه حوزه‌ای که برشمردم، بسیار مخرب‌تر شده است.

سناتور کونز تاکید کرد که تمرکز صرف بر مساله هسته‌ای کافی نیست و یک توافق خوب باید تمام جنبه‌های مختلف فعالیت‌های ایران را پوشش دهد.

این سناتور دموکرات افزود که به نظر نمی‌رسد گنجاندن موضوعات غیرهسته‌ای در مذاکرات در فهرستی باشد که ایران تمایل دارد در موردش مذاکره کند اما خود ایران در مذاکرات خواسته‌های بسیار زیادی را مطرح کرده است.

سناتور کریس کونز به ایران اینترنشنال گفت که جمهوری اسلامی در حال انجام دست‌کم سه خطای بزرگ است: از یک طرف به شکلی مداوم و گسترده حقوق شهروندان ایران را نقض می‌کند، از طرف دیگر با حمایت از حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن و نیز از طریق سپاه پاسداران در کل منطقه و حتی جهان ترویج خشونت می‌کند.

این سناتور دموکرات سومین خطای بزرگ ایران را تداوم برنامه موشک‌های بالستیک خواند و افزود: جمهوری اسلامی ایران با تداوم توسعه و گسترش برنامه موشک‌های بالیستیک‌ خود امنیت همه جهان را تهدید می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر نیمروزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید