آکادمی اسکار در بیانیه‌ای اقدام ویل اسمیت را محکوم کرد، اسمیت از رفتار خود عذر خواست

۱۴۰۱/۱/۸

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا در بیانیه‌ای سیلی زدن ویل اسمیت به کریس راک در جریان مراسم اسکار را محکوم کرد. همزمان ویل اسمیت نیز با انتشار متنی از این آکادمی و از کریس راک عذرخواهی کرد و گفت: خشونت در همه اشکال آن مخرب است و رفتار من غیرقابل قبول بوده است.

این در حالی است که پس از اقدام ویل اسمیت در سیلی زدن به کریس راک در مراسم یکشنبه شب اسکار، برخی این پرسش را طرح کرده‌اند که چرا این بازیگر با هیچ عواقبی مواجه نشده و دقایقی بعد به عنوان بهترین بازیگر مرد معرفی شده است.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، اسکار، اما روز دوشنبه طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام ویل اسمیت گفت که بررسی در این زمینه را آغاز کرده است.

در این بیانیه، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا افزود: «ما به طور رسمی بررسی در مورد این حادثه را آغاز کرده‌ایم و اقدامات و عواقب بعدی آن را مطابق با آیین‌نامه، استانداردهای رفتار و قانون کالیفرنیا بررسی خواهیم کرد.»

اتفاق بی‌سابقه در مراسم یکشنبه شب پس از آن رخ داد که کریس راک، کمدین، در مراسم اسکار روی صحنه در مورد موهای کوتاه شده همسر ویل اسمیت، جادا پینکت اسمیت که به آلوپسی مبتلا است، شوخی کرد. آلوپسی بیماری است که منجر به ریزش مو می‌شود.

پس از آن بود که ویل اسمیت با رفتن به روی صحنه تئاتر دالبی، محل برگزاری مراسم اسکار، به صورت کریس راک سیلی زد، اتفاقی که حضار را متعجب کرد و تا مدتی نمی‌دانستند که آیا این یک برنامه نمایشی است یا اتفاقی واقعی.

واقعی بودن این اتفاق زمانی آشکار شد که ویل اسمیت پس از بازگشت به صندلی خود، بار دیگر به راک هشدار داد و گفت که اسم زنش را بر زبان نیاورد.

به گفته دو مقام آکادمی اسکار که نخواستند نامشان فاش شود، پس از این اتفاق در پشت صحنه مراسم اسکار، بحث‌های جدی درباره حذف ویل اسمیت مطرح شد اما به علت فرصت کوتاه و با توجه به اینکه قرار بود او به عنوان «بهترین بازیگر مرد» جایزه اسکار را دریافت کند، تصمیم‌گیری در آن لحظه دشوار بود.

این دو مقام آکادمی اسکار گفتند که در پشت صحنه مراسم، نظرات متفاوتی در مورد نحوه ادامه برنامه نود و چهارمین دوره اسکار مطرح شد و نگرانی‌هایی نیز در خصوص اختلال در پخش زنده نیز مطرح شد.

پس از این بحث‌ها در پشت صحنه اسکار بود که در یک استراحت کوتاه بین تبلیغات، دنزل واشینگتن، بازیگر هالیوود، به ویل اسمیت گفت که در بالاترین لحظه خودت مراقب باش، آن وقت است که شیطان به سراغت می‌آید.

به این ترتیب در حالی که هنوز چند دقیقه از سیلی زدن ویل اسمیت به کریس راک نگذشته بود، اسمیت به عنوان «بهترین بازیگر مرد» نود و چهارمین دوره اسکار معرفی شد.

اسمیت در سخنرانی خود از آکادمی اسکار و از نامزدهای دیگر، اما نه از کریس راک، عذرخواهی کرد و با اشاره به تشابه میان شخصیت خود و نقشی که در فیلم «شاه ریچارد» بازی کرده، گفت: «ریچارد ویلیامز مدافع سرسخت خانواده‌اش بود.»

اقدام ویل اسمیت در سیلی زدن به کریس راک، مراسم نود و چهارمین دوره جوایز اسکار را تحت الشعاع قرار داد و تاکنون واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

با این حال هنوز مشخص نیست که در نهایت آکادمی اسکار در پیامد این اتفاق چه تصمیمی می‌گیرد و آیا اسکار ویل اسمیت پس گرفته خواهد شد یا عواقب دیگری در انتظار این بازیگر است.

در همین حال ویل اسمیت با انتشار متنی در اینستاگرام از رفتار یکشنبه شب خود در مراسم اهدای جوایز اسکار عذرخواهی کرد و نوشت: خشونت در همه اشکال آن زیان‌بار و مخرب است. رفتار من در مراسم اسکار غیرقابل قبول و غیرقابل توجیه بود. شوخی بخشی از کار من است، اما پس از شوخی در مورد وضعیت پزشکی جادا، همسرم، در مراسم اسکار، من واکنش احساسی نشان دادم.

اسمیت ضمن عذرخواهی از کریس راک خطاب به او نوشت: می‌خواهم به صورت علنی از شما عذرخواهی کنم، کریس. من خارج از خط بود و اشتباه کردم. خجالت می‌کشم که کارم نشان دهنده مردی نبود که می‌خواهم باشم. در دنیای عشق و مهربانی جایی برای خشونت وجود ندارد.

ویل اسمیت همچنین از آکادمی اسکار، تهیه کنندگان مراسم نود و چهارمین دوره جوایز اسکار، همه حاضران و همه کسانی که در سراسر جهان مراسم یکشنبه شب را تماشا می‌کردند عذرخواهی کرد و گفت: می‌خواهم از خانواده ویلیامز و خانواده پادشاه ریچارد عذرخواهی کنم و عمیقا متاسفم.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید