مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: روسیه می‌خواست از لغو تحریم‌های نفتی ایران جلوگیری کند

۱۴۰۱/۱/۸

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تاکید براینکه مذاکرات هسته‌ای با ایران به مشکل خورده است، گفت دو هفته پیش در آستانه توافق بودیم اما ابتدا روسیه با ایجاد مانع می‌خواست از لغو تحریم‌های ایران جلوگیری کند و سپس خود ایران بر سر راه توافق مانع ایجاد کرد.

سخنان روز دوشنبه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی بیان شد که او دو روز قبل در حاشیه نشست دوحه گفته بود که ایران و قدرت‌های جهانی به توافق بر سر احیای برجام بسیار نزدیک‌اند اما اکنون و پس از بازگشت انریکه مورا از تهران، ارزیابی متفاوتی از وضعیت مذاکرات ارائه کرده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت مذاکرات هسته‌ای بین قدرت‌های جهانی و ایران به مشکل خورده و پس از غلبه بر مانع‌تراشی روسیه، اکنون تهران خودش مانع ایجاد کرده است.

بورل تاکید کرد که روسیه می‌خواست از لغو تحریم‌های نفتی ایران جلوگیری کند زیرا اگر ایران شروع به تولید نفت کند، عرضه بیشتری در بازارها وجود خواهد داشت و این به نفع روسیه نیست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: زمانی که در آستانه رسیدن به توافق‌ با ایران‌ قرار داریم، حیف است به توافق دست نیابیم اما نمی‌توانم تضمین کنم که به توافق خواهیم رسید.

دور هشتم مذاکرات وین که از ششم دی‌ ماه گذشته آغاز شده بود در بیستم اسفند ماه بعد از آنکه روسیه شروطی را برای مستثنی شده روابط تجاری خود با ایران از تحریم‌های مرتبط با جنگ اوکراین طرح کرد، متوقف شد و تیم‌های مذاکره‌کننده به پایتخت‌های خود بازگشتند.

بورل در همان روز گفته بود که به دلیل عوامل خارجی، لازم است وقفه‌ای در گفت‌وگوهای وین صورت گیرد. متن نهایی توافق آماده و روی میز است و به ارتباط با طرف‌های برجام و آمریکا برای غلبه بر موانع فعلی و حصول توافق ادامه خواهیم داد.

با این حال بورل روز دوشنبه هشتم فروردین ماه گفت که پس از غلبه بر مانع‌تراشی روسیه، رسیدن به توافق اکنون با مانعی مواجه شده که خود تهران کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که اکنون مسائل جدیدی از جمله درباره وضعیت سپاه پاسداران در مذاکرات مطرح شده‌ است در حالی که این مسائل بخشی از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نبوده است.

سخنان مسئول سیاست خارجی به درخواست جمهوری اسلامی ایران اشاره دارد که خواهان خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا شده است.

از سوی دیگر، ارزیابی جدید مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره به مشکل خوردن مذاکرات پس از آن اعلام می‌شود که معاون او، انریکه مورا، روز شنبه در سفری به تهران با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه و علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران ملاقات و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه ایران در دیدار با انریکه مورا، گفت: فقدان تصمیم سیاسی آمریکا برای رفع تحریم‌ها، مانع کنونی رسیدن به نتایج نهایی در مذاکرات وین است.

امیرعبداللهیان افزود که طرف‌های دیگر به ویژه دولت آمریکا باید جهت حل و فصل موضوعات باقی‌مانده رویکردی واقع بینانه اتخاذ کنند.

این در حالی است که درخواست جمهوری اسلامی برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی با مخالفت گسترده اعضای کنگره آمریکا و همچنین با مخالفت اسرائیل و کشورهای جنوب خلیج فارس مواجه شده است.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز روز یکشنبه گفت که سپاه پاسداران صرف نظر از اینکه چه اتفاقی بیفتد، از سوی ایالات متحده تحریم خواهد ماند.

در همین حال کانال ۱۲ اسرائیل نیز خبر داد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با مقام‌های ارشد اسرائیلی گفته که جو بایدن هنوز تصمیمی درباره حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی نگرفته است.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر نیمروزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید