زلنسکی از کشورهای غربی به دلیل عدم ارائه سلاح‌های مورد نیاز به اوکراین انتقاد کرد

۱۴۰۱/۱/۷

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین از کشورهای غربی به دلیل عدم ارائه سلاح‌های مورد نیاز به اوکراین انتقاد کرد و هشدار داد تجاوز روسیه تنها به اوکراین محدود نخواهد شد و به سایر نقاط اروپا نیز تسری خواهد یافت.

رییس‌جمهوری اوکراین در پیامی ویدیویی خطاب به کشورهای غربی گفت: «بخش کوچکی از سلاح‌هایتان را که دارد خاک می‌خورد به ما بدهید. آیا از روسیه می‌ترسید؟ ما نه فقط برای آزادی اوکراین که برای آزادی اروپا هم می‌جنگیم.

او گفت: «اوکراین به یک درصد هواپیماها و تانک‌های ناتو نیاز دارد و ما چیز دیگری نخواهیم خواست.»

زلنسکی خاطرنشان کرد بسیاری از کشورها وعده داده‌اند که موشک‌های ضد تانک و ضد هوایی به اوکراین بدهند، اما اوکراین بیش از هرچیز به تانک، هواپیما و سیستم‌های ضد کشتی نیاز دارد و شرکای اوکراین این سلاح‌ها را دارند.

او افزود: «ما ۳۱ روز است که منتظریم. چه کسی مسئول مجموعه کشورهای اروپایی و آمریکایی است؟ آیا هنوز هم تهدید مسکو را مقصر می‌دانید.»

زلنسکی بارها هشدار داده است که در صورت سقوط اوکراین، روسیه به سایر نقاط اروپا نیز تجاوز نظامی می‌کند، با این حال ناتو با ابراز نگرانی از احتمال وقوع جنگ جهانی سوم، با برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین مخالفت کرده است.

پیش‌تر رییس‌جمهوری اوکراین در تماسی ویدیویی با همتای لهستانی خود با ابراز تاسف از اینکه کشورش نتوانسته از لهستان جنگنده‌های میگ-۲۹ را بگیرد، هشدار داد اگر اوکراین هواپیما‌های جنگی نگیرد، همسایگان این کشور ممکن است با تهدید روسیه مواجه شوند.

لهستان قبلا پیشنهاد داده بود که آمریکا جنگنده‌های میگ-۲۹ این کشور را از طریق پایگاه هوایی خود در شرق اروپا به اوکراین منتقل کند.

در همین حال، تهاجم روسیه به شهرهای اوکراین و مقاومت ارتش این کشور ادامه دارد.

پارلمان اوکراین شنبه اعلام کرد که نیروهای روسی در حال آتش‌باران یک تاسیسات پژوهش هسته‌ای در شهر خارکیف هستند.

از سوی دیگر، فرماندار منطقه کی‌یف اعلام کرد که نیروهای روسی کنترل شهر اسلاووتیچ که کارگران نیروگاه چرنوبیل در آن زندگی می‌کنند را به دست گرفته‌اند.

در پی اعلام این خبر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدام ارتش روسیه در تصرف شهر اسلاووتیچ ابراز نگرانی کرد.

در شهر لویو در غرب اوکراین نیز در پی اصابت دو راکت پنج نفر زخمی شدند.

در مقابل، ارتش اوکراین از آزادسازی چند روستا در شرق خارکیف و دو روستا در حومه ماریوپل خبر داد.

در همین حال، دولت اوکراین اعلام کرد که بیش از پنج هزار و ۲۰۰ غیرنظامی از شهرهای مختلف از طریق مسیرهای بشردوستانه تخلیه شده‌اند، در حالی که در روز جمعه هفت هزار نفر موفق به فرار از شهرهای خود شده بودند.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار و اخبار ورزشی
تاریخ شفاهی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید