دو عضو خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی به بایدن: سپاه را از لیست تروریستی خارج نکنید

۱۴۰۱/۱/۵

شاهین مقدم و مهرزاد زارعی، دو نفر از اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی که با موشک‌های سپاه پاسداران منهدم شد، در نامه‌ای به جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا، نسبت به تصمیم احتمالی دولت او برای خارج کردن سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی اعتراض کردند.

این دو نفر در نامه مشترک خود که روز پنجشنبه چهارم فروردین منتشر شد از جمله به حکم دادگاه کانادا اشاره کرده‌اند که در آن شلیک به هواپیمای اوکراینی «تروریستی» خوانده شد.

مقدم و زارعی در نامه خود همچنین نوشته‌اند که دست‌کم ۱۶ مدرک وجود دارد که سپاه پاسداران از این هواپیما به عنوان «سپر انسانی» و برای ترساندن جامعه بین‌الملل استفاده کرد.

آنها تاکید کرده‌اند که در صورت خارج شدن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی، نسل‌های آینده باید در ترس زندگی کنند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین آمریکا، فروردین ۹۸ اعلام کرد سپاه پاسداران را در زمره سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد.

با این حال در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی درباره مذاکرات پنهانی آمریکا و جمهوری اسلامی و تصمیم احتمالی دولت بایدن برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی منتشر شد.

رهبران اسرائیل و همچنین ده‌ها تن از اعضای کنگره آمریکا با این تصمیم احتمالی به شدت مخالفت کرده و آن را تصمیمی اشتباه خوانده‌اند.

در همین حال وبسایت اکسیوس گزارش داده که کاخ سفید در روزهای اخیر موضعی سختگیرانه‌تر از قبل درباره حذف نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی در پیش گرفته است.

تازه‌ترین خبرها

نگاه روز
تیتر اول
سرانجام، قانون

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید