رویترز: اوپک نگرانی خود درباره تحریم احتمالی نفت روسیه را به اتحادیه اروپا اطلاع داده

۱۴۰۱/۱/۴

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی خبر داد که اوپک تصمیم احتمالی اروپا برای ممنوع کردن نفت روسیه را باعث آسیب به بازار مصرف می‌داند و مقام‌های این سازمان نارضایتی خود از این طرح را به اطلاع اتحادیه اروپا رسانده‌اند.

رویترز روز پنجشنبه چهارم فروردین به نقل از منابعی در اوپک گزارش داد که مقام‌های اوپک بر این باورند تصمیم احتمالی اروپا به مصرف‌کنندگان بازار نفت آسیب‌ می‌رساند.

به نوشته رویترز، اعضای اصلی اوپک مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی تلاش کرده‌اند بین غرب و روسیه موضعی خنثی را پیش ببرند و اوپک‌پلاس نیز که روسیه هم در آن عضویت دارد خود را از موضوع اوکراین برکنار نگاه داشته است.

اتحادیه اروپا وابستگی شدیدی به نفت و گاز روسیه دارد و علاوه بر تحریم‌های بسیار گسترده در سایر زمینه‌ها، از احتمال ممنوع کردن نفت این کشور نیز سخن گفته است.

چندی پیش، ۲۵ اسفند، کادری سیمسون کمیسر انرژی اتحادیه اروپا در توییتی خبر داد که دبیرکل و چند مقام اوپک با او دیدار و درباره «زمان‌های غیرعادی» برای بازار انرژی گفت‌وگو کردند.

رویترز به نقل از یکی از منابع اوپک نوشته است که اتحادیه اروپا کاملا و به خوبی از نگرانی‌های این سازمان مطلع شده است.

با این حال یک مقام اتحادیه اروپا به رویترز گفت در موضوع تحریم‌های آتی این اتحادیه علیه روسیه «هیچ گزینه‌ای کنار گذاشته نشده است.

مقام‌های اوپک هنوز واکنشی به گزارش رویترز نشان نداده‌اند.

به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت نفت در هفته‌های اخیر به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ تاکنون رسیده است.

روسیه، متحد اوپک و رییس مشترک گروه اوپک‌پلاس، از سال ۲۰۱۷ تاکنون در زمینه عرضه نفت و حمایت از بازارهای نفت با اوپک همکاری می‌کند.

رویترز در عین حال از وجود اختلاف نظر در بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر تحریم انرژی روسیه خبر داده است.

تاریخ شفاهی
اخبار
چند چند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید