دولت چین: احتمالا همه ۱۳۲ سرنشین هواپیمای خطوط داخلی چین در سقوط روز دوشنبه جان باخته‌اند

۱۴۰۱/۱/۳

مقام‌های چین گفتند که با وجود تلاش همه جانبه نیروهای امدادی، احتمالا همه ۱۳۲ سرنشین هواپیمای خطوط داخلی چین در اثر سقوط این هواپیما جان خود را از دست داده‌اند و تاکنون جعبه سیاه هواپیما نیز پیدا نشده است.

سانحه برای این هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی شرقی چین روز دوشنبه زمانی اتفاق افتاد که این هواپیمای بوئینگ از شهر کون‌مینگ چین عازم بندر گوانگ‌ژو در جنوب این کشور بود.

یک مقام سازمان هواپیمایی چین گفت که در پی سقوط این هواپیمای مسافربری در جنوب چین، احتمالا همه ۱۳۲ سرنشینان آن جان خود را از دست داده‌اند.

او افزود که از ۱۳۲ سرنشین این هواپیما، ۱۲۳ نفر مسافر و ۹ نفر خدمه پرواز بودند و هیچ یک از سرنشینان هواپیما از اتباع خارجی نبودند.

مقام‌های امدادی در گوانگ‌ژو گفتند که در حال حاضر بیش از دو هزار نفر از نیروهای امدادی در محدوده سقوط این هواپیما در حال جستجو هستند و به گفته مقامات گوانگ‌ژو محل سقوط هواپیما یک جنگل کوهستانی است که جستجو برای جعبه‌های سیاه را نیز با دشواری مواجه کرده است.

به گفته مقام‌های چین، پس از آنکه این هواپیما در ساعت ۱۴ و ۲۳ دقیقه روز دوشنبه از صفحه رادار ناپدید شد، مسئولان کنترل ترافیک هوایی بارها تلاش کردند که با این هواپیما تماس بگیرند اما پاسخی دریافت نکردند و پس از چند ساعت معلوم شد که هواپیما سقوط کرده است.

رویترز نوشت که سانحه هواپیمای خطوط هوایی چین، مرگبارترین فاجعه هوایی جهان از ۱۸ دی ماه سال ۹۸ است که پرواز پی‌اس-۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با ۱۷۶ سرنشین دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه سرنشینان آن کشته شدند.

براساس اطلاعات ثبت شده پرواز، این هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شش سال عمر داشت و سال گذشته بیش از هزار پرواز در مسیرهای داخلی چین را انجام داده بود و از جمله ۱۳۱ بار بین کون‌مینگ و بندر گوانگ‌ژو پرواز کرده بود.

دولت چین اعلام کرد که به دستور رییس‌جمهور این کشور تحقیقات درباره دلیل سقوط این هواپیما آغاز شده است و همه موارد مرتبط با «پرواز، تعمیر و نگهداری، کنترل ترافیک هوایی، هواشناسی و طراحی و ساخت این هواپیما» مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در همین حال یکی از سردبیران نشریه فلایت گلوبال به رویترز گفت که سابقه ایمنی هوانوردی چین خوب است اما شفافیت کمتری نسبت به کشورهایی چون آمریکا و استرالیا دارد که گزارش‌های مفصل حوادث غیر کشنده را نیز منتشر می‌کنند.

به نوشته رویترز همین شفافیت کم موضوع درک وضعیت واقعی شرکت‌های هواپیمایی چین را دشوار می‌کند و نگرانی‌هایی وجود دارد که کمبودهای ایمنی پرواز در چین گزارش نمی‌شود.

رییس شعبه یون‌نان خطوط هواپیمایی شرقی چین، گفت که پس از وقوع سانحه برای این هواپیما، این شرکت با خانواده همه ۱۲۳ مسافر این پرواز تماس گرفته است.

مقام‌های این شرکت هواپیمایی و همچنین شرکت بوئینگ اعلام کرده‌اند که برای انجام تحقیقات درباره دلیل وقوع این سانحه با سازمان هواپیمایی کشوری چین همکاری خواهند کرد.

اخبار
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید