خطیب‌زاده: ارتقای روابط ایران و عربستان سعودی به نفع ملت‌های منطقه است

۱۴۰۱/۱/۲

یک روز پس از گفت‌و‌گوی تلفنی وزیران خارجه ایران و عراق درباره پنجمین دور مذاکرات تهران و ریاض، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز ارتقای روابط ایران و عربستان سعودی را به نفع «ملت‌های منطقه» دانست.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه که برای شرکت در نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی به پاکستان رفته است از استقرار دیپلمات‌های ایران در جده نیز استقبال کرد و آن را یک تحول مثبت خواند.

او روز سه‌شنبه دوم فروردین در اسلام‌آباد به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: «فضا برای افزایش تعامل زیر چتر سازمان همکاری اسلامی آماده است و ما امیدواریم با ظرفیت‌سازی که در حال انجام است، دو کشور و ملت‌های منطقه منتفع اصلی ارتقای روابط ایران و عربستان باشند.»

نمایندگی جمهوری اسلامی نزد سازمان همکاری اسلامی در شهر جده دی‌ماه گذشته فعالیت خود را پس از شش سال تعلیق از سر گرفت و سه دیپلمات ایرانی در این نمایندگی مستقر شدند.

ایران و عربستان سعودی تاکنون چهار دور نشست در بغداد برگزار کرده‌اند و قرار بود پنجمین دور این گفت‌وگو اسفندماه برگزار شود اما وبسایت نورنیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی، هفته گذشته خبر داد که ایران «به صورت یک طرفه این گفت‌وگوها را موقتا تعلیق کرده است.

در همین حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه در تماس تلفنی با همتای عراقی‌اش، فواد حسین، درباره تاخیر در برگزاری این گفت‌وگوها نیز مذاکره کرد.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، سی‌ام بهمن در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود که با وجود نبود پیشرفت اساسی در مذاکرات مستقیم با ایران، ریاض به دنبال برنامه‌ریزی برای برگزاری دور پنجم این مذاکرات است.

روابط میان ایران و عربستان سعودی پنج سال پیش و به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران قطع شد.

پس از آن نیز حمایت‌های گسترده جمهوری اسلامی از حوثی‌های یمن و حملات آنان به تاسیسات نفتی در عربستان سعودی با اعتراض شدید ریاض و کشورهای عرب منطقه روبه‌رو شده است.

چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید