مراد طاهباز بعد از ۴۸ ساعت مرخصی به زندان بازگردانده شد

۱۴۰۰/۱۲/۲۷

مراد طاهباز، فعال محیط زیست که از سال ۹۶ زندانی است، ۴۸ ساعت پس از مرخصی از زندان بار دیگر روز جمعه به زندان بازگردانده شد؛ خانواده او به گاردین گفتند این مرخصی کوتاه فقط پوششی برای آزادی دو زندانی دوتابعیتی دیگر بود.

پایگاه خبری «امتداد» روز جمعه با اشاره به بازگردانده شدن طاهباز به زندان نوشت در مدت این ۴۸ ساعت نیز تعدادی از ماموران «هر شب در داخل آپارتمان محل زندگی خانواده طاهباز خوابیدند» و شمار دیگری از ماموران هم پشت در و در ورودی ساختمان حاضر بودند.

یکی از اعضای خانواده مراد طاهباز نیز در گفت‌وگو با روزنامه بریتانیایی گاردین بازگردانده شدن او به زندان را تایید کرد.

گاردین به نقل از این عضو خانواده طاهباز نوشت که مرخصی او «تنها پوششی بود تا لندن بتواند دو شهروند ایرانی-بریتانیایی دیگر را آزاد کند و سپس دور قهرمانی بزند».

روز چهارشنبه همزمان با آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که مراد طاهباز، دیگر زندانی ایرانی‌بریتانیایی، از زندان مرخص شده و تلاش برای خروج او از ایران ادامه دارد.

همان روز نیز خانواده مراد طاهباز به گاردین گفته بودند احساس «رها شدگی و خیانت از سوی دولت بریتانیا» می‌کنند و لندن پرونده او را «مشکل آمریکا» می‌بیند. مراد طاهباز علاوه بر شهروندی بریتانیا تابعیت آمریکایی نیز دارد.

مراد طاهباز از سال ۹۶ به همراه هشت فعال محیط زیست دیگر در پرونده‌ای که با انتقادهای گسترده جهانی روبه‌رو شده بازداشت و سپس به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

اخبار
چند چند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید