کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد:احتمال تعویق طولانی توافق وین به دلیل خواسته روسیه

۱۴۰۰/۱۲/۲۳

کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد خواسته‌های جدید روسیه مبنی بر معاف کردن معاملات آن کشور با ایران از تحریم‌ها علیه مسکو در هرگونه توافق احتمالی اتمی، رسیدن به چنین توافقی را می‌تواند ماه‌ها به تعویق بیاندازد؛ موضوعی که شاید حتی موجب شود اصل توافق بی‌اثر شود.

به گفته مقام‌های اسرائیلی، چنین موضوعی همچنین می‌تواند به این معنی باشد که در این بازه زمانی، ایران با سرعت به سوی ساخت سلاح اتمی حرکت کند.

به گفته کانال ۱۱ به نقل از مقام‌های اسرائیلی و غربی، در حال حاضر تلاش‌هایی در حال انجام است که کشورهای غربی و چین به توافقی بدون حضور روسیه با ایران دست یابند اما چنین روندی زمان‌بر خواهد بود و موفقیت آن نیز قابل تضمین نیست.

روز یکشنبه ۲۲ اسفند، وال‌استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا از تعیین ضرب الاجل یک هفته‌ای به روسیه برای پس گرفتن درخواست‌اش در مذاکرات وین خبر داده بود.

یکی از گزینه‌های مطرح شده درباره سرنوشت مذاکرات وین کنار گذاشتن روسیه از مذاکرات است که دولت ایران به آن واکنش نشان نداده اما سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با آن مخالفت کرد.

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، واشینگتن به مسکو اعلام کرده درخواست خود در مذاکرات وین را ظرف یک هفته پس بگیرد در غیر این صورت آمریکا برای توافقی جایگزین با ایران تلاش می‌کند. این مقام آمریکایی توافق را در دسترس خوانده و درخواست‌های روسیه را جدی‌ترین مانع برای دستیابی به آن دانسته است.

در همین حال روز یکشنبه ۱۶۰ نماینده مجلس بدون اشاره به موضوع روسیه در بیانیه‌ای با اشاره به افزایش قیمت نفت پس از حمله روسیه به اوکراین خواستار گرفتن تضمین از آمریکا شدند و نوشتند که «نباید بدون تامین خواسته های ایران نیاز آمریکا به کاهش قیمت نفت تامین شود.»

اخبار
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید