ایران به صورت یک طرفه» دور پنجم گفت‌و‌گوها با عربستان سعودی را تعلیق کرد

۱۴۰۰/۱۲/۲۲

یک روز پس از انتشار سخنان نخست وزیر عراق مبنی بر برگزاری دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان سعودی، سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، خبر داد که ایران «به صورت یک طرفه این گفت‌وگوها را موقتا تعلیق کرده است.»

دفتر رسانه‌ای دولت عربستان سعودی به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهار نظر در این‌باره پاسخ نداده است.

روز چهارشنبه فواد حسین، وزیر خارجه عراق، اعلام کرد که پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان سعودی در بغداد برگزار می‌شود.

خبر لغو مذاکرات توسط ایران یک روز پس از انتشار خبر اعدام ۸۱ نفر از جمله تعدادی از شهروندان شیعه در عربستان سعودی منتشر شده است.

وزارت کشور عربستان سعودی روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد ۸۱ مرد، از جمله هفت شهروند یمن و یک شهروند سوریه، به جرائم مرتبط با تروریسم و همچنین سایر جرائم، از جمله قتل، در این کشور اعدام شدند.

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، ۳۰ بهمن در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود که با وجود نبود پیشرفت اساسی در مذاکرات مستقیم با ایران، ریاض به‌دنبال برنامه‌ریزی برای برگزاری دور پنجم این مذاکرات است.

روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی پنج سال پیش و پس از حمله به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران قطع شد و تنش‌ها میان دو کشور در سال ۲۰۱۹ با حمله هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی افزایش یافت.

در این حمله، بخشی از ظرفیت تولید نفت عربستان سعودی از بین رفت و ریاض، ایران را به دست داشتن در حمله متهم کرد. اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

از سویی دیگر، اختلاف این دو کشور همچنان بر سر یمن که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در حال نبرد با شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران است، ادامه دارد.

امروز
نگاه روز
اخبار ۲۳

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید