چند موشک بالستیک شلیک شده از ایران به نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل برخورد کردند

۱۴۰۰/۱۲/۲۱

مرکز مقابله با تروریسم اقلیم کردستان عراق اعلام کرد ۱۲ موشک بالستیک از خارج از عراق شهر اربیل را هدف قرار دادند.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی گزارش داد این موشک‌ها از سمت ایران به اربیل شلیک شده و به نزدیکی محل کنسولگری آمریکا در این شهر برخورد کرده‌اند.

طبق برخی گزارش‌ها و ویدیوهای تایید نشده، همزمان با انفجار اربیل، چند پرتابه از یک پایگاه نظامی در نزدیکی تبریز شلیک شده بود.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال، بسیاری از خانه‌ها و ساختمانهای نزدیک بە محل انفجار در اربیل خسارت دیده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را به عهده نگرفته است و مقام‌های محلی محل دقیق انفجارها را اعلام نکرده‌اند.

خبرنگار فاکس نیوز به نقل از یک مقام ارشد آمریکا گزارش داد که در حمله اربیل موشک‌ها از ایران به سمت کنسولگری آمریکا شلیک شده بودند، اما هیچکدام آنها به کنسولگری برخورد نکرد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، حمله به اربیل را حمله به امنیت مردم عراق خواند و گفت نیروهای امنیتی این کشور در حال تحقیق‌و تفحص درباره این حمله هستند.

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، نیز ضمن محکوم کردن حمله موشکی به اربیل گفت این شهر در برابر «بزدلانی که حمله تروریستی می‌کنند» تسلیم نخواهد شد.

از سوی دیگر، الین لوریا، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، در توییتی نوشت: «اگر گزارش‌ها درباره حمله ایران به کنسولگری ایالات‌متحده در اربیل درست باشد، دولت بایدن باید از مذاکرات احیای برجام خارج شود.»

در همین حال، وزارت بهداشت اقلیم کردستان اعلام کرد هیچ گزارشی از مجروح افراد در اثر این حمله موشکی دریافت نکرده است.

رویترز نیز به نقل از یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گزارش داد در جریان این حمله موشکی، نظامیان آمریکایی آسیبی ندیده‌اند.

شبکه کردستان ۲۴ نیز اعلام کرد در حمله موشکی اربیل دفتر این شبکه آسیب دیده اما همه کارکنان آن سالم هستند.

شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه به صورت مداوم علیه نیروهای آمریکایی در این دو کشور حملاتی را انجام می‌دهند، که این حمله‌ها گاهی با واکنش تلافی‌جویانه آمریکا همراه می‌شود.

از سوی دیگر، روز دوشنبه در حمله هوایی ارتش اسرائیل به سوریه، دو عضو سپاه پاسداران کشته شدند و سپاه اعلام کرد که انتقام این حمله را خواهد گرفت.

چهره‌ها - سوئیس
گفت‌وگوی ویژه
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید