سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:قصد نداریم برای توافق با ایران پیشنهاد جدیدی به روسیه ارایه کنیم

۱۴۰۰/۱۲/۲۰

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه برای توافق هسته‌ای با ایران مسائل اندکی باقی مانده است، تاکید کرد که ایالات متحده قصد ندارد برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران، پیشنهاد جدیدی به روسیه ارائه کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه نوزدهم اسفند ماه، از همه طرف‌های مذاکرات وین از جمله روسیه خواست تا برای رسیدن به توافق بر حل و فصل مسائل نهایی و باقی مانده تمرکز کنند.

او افزود: تحریم‌های روسیه به هیچ وجه به برجام ارتباط ندارند و نباید تاثیری برای بازگشت و اجرای مشترک توافق هسته‌ای با ایران داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که جلوگیری دائمی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هدف مشترک آمریکا و روسیه است.

پرایس گفت همچنان به یک توافق احتمالی نزدیک هستیم اما به دلیل پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، فرصت بسیار کمی برای توافق و بازگشت مشترک به اجرای برجام باقی مانده است.

بخشی از سخنان روز پنج‌شنبه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پاسخی است به خواسته جدید روسیه در مورد دریافت تضمین از آمریکا برای مثتنثی شدن روابط روسیه با ایران از تحریم‌های فعلی و آتی است.

روسیه از هفته پیش و در پی آغاز حمله به اوکراین با موج گسترده تحریم‌های آمریکا و اروپا مواجه شد و پس از آن مواضع جدیدی در مذاکرات وین اتخاذ کرد.

این کشور از آمریکا خواست تا تضمین دهد که در صورت احیای برجام، تحریم‌های مرتبط با حمله به اوکراین، تاثیری بر تجارت روسیه با ایران ندارد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، نیز روز چهارشنبه گفت در صورت نهایی شدن توافق احیای برجام، همه روابط تجاری و اقتصادی روسیه با ایران باید از تمام تحریم‌های فعلی و آینده اتحادیه اروپا و آمریکا مستثنی باشند.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، نیز روز چهارشنبه، در نشست خبری با چند خبرنگار در تهران، مانع‌تراشی روسیه برای جلوگیری از احیای برجام را رد کرد و گفت: می‌خواهیم برجام به نتیجه برسد اما منافع خودمان هم برایمان مهم است و باید مبادلات روسیه با ایران تضمین شود.

در همین حال، وزارت خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که امیدها برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران رو به کاهش است.

از سوی دیگر جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، پس از این موضع فرانسه گفت: نظر ما این است که به دستیابی به توافق نزدیک هستیم اما ممکن است چالش‌هایی در پایان مذاکرات وجود داشته باشد.

سخنگوی کاخ سفید افزود که آمریکا همچنان به مذاکرات دیپلماتیک با ایران درباره احیای برجام ادامه می‌دهد.

این در حالی است که آلمان، فرانسه و بریتانیا سه روز پیش در بیانیه مشترکی که به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کردند، گفتند روند پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران چنان است که توافق احیای برجام نمی‌تواند به طور نامحدود روی میز بماند و پنجره فرصت در حال بسته شدن است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه خود گفتند که روسیه نباید شروط جدیدی در مسیر توافق اضافه کند و از ایران نیز خواستند از هرگونه تشدید تنش خودداری کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
چند چند
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید