سفیر روسیه در تهران: می‌خواهیم برجام به نتیجه برسد اما منافع خودمان هم مهم است

۱۴۰۰/۱۲/۱۸

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، اتهام ها درباره تلاش این کشور برای نابودی برجام را رد کرد و گفت: «می‌خواهیم برجام به نتیجه برسد اما منافع خودمان هم برایمان مهم است.»

جاگاریان روز چهارشنبه ۱۸ اسفند در نشست خبری با چند خبرنگار در تهران تاکید کرد که روسیه در شکل گرفتن برجام «نقش قابل توجهی داشت» و «حالا ما منافع خودمان را هم در نظر می‌گیریم و باید مبادلات ما با ایران تضمین شود».

سفیر روسیه همچنین با اشاره به شعار «جنگ جنگ تا پیروزی» در ایران، گفت روسیه هم «در عملیات ویژه نظامی در اوکراین» همین شعار را دارد.

او دو روز پیشتر و در واکنش به انتقادها از شرط و شروط جدید روسیه در مذاکرات احیای برجام گفته بود که در این باره «سوء تفاهم شده است».

مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه، گفته‌اند منتظر شفاف‌سازی روسیه در این باره هستند.

پس از انتشار سخنان وزیر خارجه روسیه درباره شرط و شروط جدید روسیه، علی باقری کنی شامگاه دوشنبه به طور غیرمنتظره‌ای وین را ترک کرد و به تهران رفت. باقری صبح چهارشنبه به وین بازگشت.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز شنبه تحریم‌‌های غرب علیه مسکو به دلیل حمله‌اش به اوکراین را سدی مقابل توافق اتمی ایران خوانده و شرط و شروط جدیدی برای احیای برجام گذاشته بود.

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین، روز چهارشنبه در توییتی نوشت‌: مخالفان برجام در آمریکا و در ایران به طور هماهنگ ادعا می‌کنند روسیه بر مذاکرات تسلط دارد و «اطلاعات غلط منتشر می‌کنند».

شماری از مقام‌ها و رسانه‌ها در هفته‌های اخیر به مواردی از مداخلات گسترده روسیه در مذاکرات وین اشاره کرده‌اند؛ از جمله گاربریل نورونها، مشاور ارشد پیشین وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز ۱۱ اسفند توافق احتمالی با ایران را فاجعه خواند و گفت مذاکرات در اصل توسط نماینده روسیه اداره شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز در فایل صوتی افشا شده روسیه را به تلاش برای شکل نگرفتن برجام و به هم خوردن این توافق متهم کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
چند چند
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید