رییس سازمان سیا: فارغ از اینکه مذاکرات وین چطور پیش برود، چالش‌ها با ایران باقی است

۱۴۰۰/۱۲/۱۷

ویلیام برنز، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، تاکید کرد فارغ از اینکه گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران چگونه پیش برود، چالش‌های دیگر ایران باقی خواهند ماند.

رییس سازمان سیا روز سه‌شنبه در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفت بر این باور است که فارغ از هر نتیجه‌ای که از مذاکرات هسته‌ای به دست بیاید، ایران همچنان یک تهدید برای ایالات متحده و منافعش در منطقه باقی خواهد ماند.

آمریکا، اروپا، اسرائیل و شماری دیگر از کشورهای منطقه پیش از این هشدار داده‌اند توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی به تنهایی کافی نیست و به دو موضوع برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای ایران نیز باید پرداخته شود.

در همین حال، گفت‌وگوهای وین برای احیای برجام در روزهای اخیر وارد مرحله‌ای بحرانی شد و پس از شرط و شروط جدید روسیه، علی باقری کنی در سفری ناگهانی وین را به مقصد تهران ترک کرد.

با این حال خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام اروپایی و یک مقام ایرانی گزارش داده که باقری کنی صبح چهارشنبه به وین بازخواهد گشت.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، روز دوشنبه گفته بود دیگر مذاکره‌ای در کار نیست و زمان اتخاذ تصمیم سیاسی فرارسیده است.

از سوی دیگر، آمریکا و فرانسه نیز روز سه‌شنبه درباره فرصت بسیار اندک باقی‌مانده برای احیای برجام هشدار دادند.

نمایندگی آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای خطاب به این شورا تاکید کرد برای احیای برجام «فرصتی بسیار اندک» برای دیپلماسی باقی مانده است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز با ابراز نگرانی از اینکه تاخیر بیشتر در مذاکرات به احتمال دستیابی به توافق لطمه بزند، از سایر طرف‌ها در مذاکرات خواست رویکردی مسئولانه برای دستیابی به توافق اتخاذ کنند.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید